Evropský parlament nedávno podpořil směrnici RED 3, která zvyšuje cíle EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Aktualizace směrnice o obnovitelných zdrojích energie, nazvaná RED3, byla přijata 470 hlasy proti 120. Právní předpis, na kterém se již dohodli poslanci Evropského parlamentu a Rada, nyní pouze vyžaduje, aby jej členské státy formálně uvedly v platnost.
Zvýšení cílů EU
Do roku 2030 se tak podíl obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě energie v EU zvýší na 42,5 %. Členské státy by měly usilovat o dosažení 45 %.
Právní předpisy rovněž urychlí postupy udělování povolení pro nové elektrárny na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární panely nebo větrné turbíny, nebo pro úpravu stávajících elektráren. Vnitrostátním orgánům by nemělo trvat déle než 12 měsíců, než schválí nová zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, pokud se nacházejí v tzv. "vhodných oblastech pro obnovitelné zdroje energie". Mimo tyto oblasti by proces neměl přesáhnout 24 měsíců.
Zpravodaj poslanec Evropského parlamentu Markus Pieper uvedl: „V naší snaze o větší energetickou nezávislost a snížení emisí CO2 jsme zvýšili naše cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Tato směrnice je důkazem toho, že Brusel může být nebyrokratický a pragmatický. Obnovitelné zdroje energie jsme označili za převažující veřejný zájem a zefektivnili jsme jejich schvalovací proces. Zaměřujeme se na větrnou energii, fotovoltaiku, vodní energii, geotermální energii a přílivové proudy. Biomasa ze dřeva zůstane klasifikována jako obnovitelná energie. Podle zásady „souhlasného mlčení" budou investice považovány za schválené, pokud neobdrží administrativní zpětnou vazbu. V zájmu ekologičtějšího přechodu nyní naléhavě potřebujeme uspořádání trhu s elektřinou v EU a okamžitý přechod na vodík."
Biopaliva na bázi plodin
FEDIOL, který zastupuje sdružení EU pro průmysl rostlinných olejů a bílkovinných mouček, zájmy evropských lisoven olejnin, rafinérií rostlinných olejů a stáčíren, uvítal úterní konečné hlasování o směrnici RED.
Organizace uvedla, že akce potvrzuje „potřebnou doplňkovou úlohu biopaliv na bázi plodin" při přispívání k energetickému mixu obnovitelných zdrojů energie v dopravě v EU, což je uspokojivý výsledek, který by země měly využít ke splnění svých cílů a podpoře příjmů zemědělců.
Zvýšené ambice a cíl snížit intenzitu emisí skleníkových plynů o 14,5 % nebo 29 % spotřeba energie z obnovitelných zdrojů v odvětví dopravy umožní udržitelným zdrojům energie posílit svůj příspěvek ke skladbě zdrojů energie v EU a podpořit dosažení plánu EU snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů alespoň o 55 %.
Zdroj: Feednavigator
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Kontakt: post4me@seznam.cz