12.07.2021 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Smyslové i laboratorní hodnocení konzervované píce

Bez znalosti kvality a složení krmiva se jen stěží dá sestavit taková krmná dávka, která zvířatům zajistí odpovídající příjem energie, základních živin, vitamínů a minerálních látek. Proto jsou důležité komplexní analýzy a hodnocení jednotlivých krmiv. V případě skotu jde především o kvalitu siláže či senáže.

Na důležitost zkrmovat kvalitní krmiva nejenom dojnicím, ale také jalovicím a masnému skotu poukázala celá řada studií a v jedné z nich se vědci věnovali vlivu výživy na plodnost jalovic. Embryonální mortalita je jednou z hlavních příčin reprodukčních problémů u skotu. Vliv nedostatku energie před a po inseminaci na přežitelnost embryí testovali irští vědci u jalovic masného skotu. Vědci doporučují, aby v případě existence rizika nedostatku píce pastevního porostu v průběhu tohoto období byl včas zajištěn dostatek náhradního krmiva k přikrmování zapouštěných zvířat – většinou siláže či senáže. Při jejich výrobě vlastními silami je klíčovým bodem načasování. Krom toho je před sečí doporučeno zjistit obsah cukru a dusíku v píci, aby byla zvolena odpovídající metoda či přídavky podporující optimální průběh konzervace. Následná kontrola kvality je neodmyslitelnou součástí procesu výroby krmiv.

Jednou z prvních možností je vizuální hodnocení senáže/siláže.

Avšak samotné vizuální hodnocení není dostačující k přesnému stanovení kvality siláže, a to jak z hlediska možné kontaminace, tak z hlediska obsahu živin, což je důležité pro sestavování krmných dávek. Proto je doporučováno laboratorní testování, které poskytuje chovateli a výživáři informace o nutričních hodnotách a kvalitě konzervace.

K tomu, aby byly získány co nejpřesnější informace o kvalitě siláže/senáže, musí být dodržena metodika odběru

Jelikož je siláž či senáž na mnoha farmách základním krmivem, je třeba věnovat zvýšenou péči jejímu maximálnímu využití a minimalizaci ztrát. Detailní rozbor poskytuje chovateli klíčové informace o jejich kvalitě, což pomáhá nejenom při sestavování krmné dávky, ale také umožní srovnání jednotlivých sečí a hodnocení průběhu seče a procesu konzervace. Na základě výsledků lze efektivněji volit vhodné konzervační přípravky při výrobě a následně přídavky koncentrovaných krmiv doplňujících do krmné dávky potřebné živiny.

Senáž/siláž je základní složkou krmné dávky na většině chovů skotu, a to nejenom v chovech skotu bez tržní produkce mléka. Vyrovnání energie a živin v krmné dávce založené na konzervovaném objemném krmivu odpovídajícím množstvím koncentrátu je klíčovým bodem pro dosažení požadované produkce, tj. množství nadojeného mléka s vysokým obsahem mléčných složek či průměrného denního přírůstku.

Krmná dávka by měla zvířatům umožnit maximální efektivitu produkce v každé životní fázi. Díky výsledkům rozboru objemných krmiv a na jejich základě vhodně zvoleným doplňkům toho lze efektivně dosáhnout.

S využitím zahraničních materiálů připravila Ing. Anna Martinková

Podrobněji v časopisu Krmivářství 4/2021.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down