30.11.2021 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snižování používání antibiotik v EU postupuje různými rychlostmi

Celosvětové odvětví živočišné výroby se velmi snaží o snížení antibiotik, ale regionální přístupy se liší, a to i v zemích stejného obecného režimu. Bližší pohled na dva členské státy EU ukazuje, že země postupují různou rychlostí a že cesta k úspěchu může být hrbolatá.

Země po celém světě se zavázaly omezit používání antibiotik a Evropská unie není výjimkou. Akční plán Evropské komise proti antimikrobiální rezistenci jedno zdraví znamenal velký krok k dosažení cíle EU zmírnit antimikrobiální rezistenci ve všech členských státech. Deset let po svém prvním zveřejnění však skutečnost ukazuje, že různé členské státy měly drasticky odlišné trajektorie k dosažení tohoto cíle. Bližší pohled na Nizozemsko a Španělsko ukazuje význam úzké spolupráce mezi vládami a průmyslovými odvětvími.

Nizozemská strategie pro redukci antibiotik

Vývoj prodeje veterinárních antimikrobiálních látek ukazuje v Nizozemsku jasnou sestupnou cestu (tabulka 1). V Nizozemsku jsou v boji proti antimikrobiální rezistenci pověřeny Národní institut pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) a Nizozemský úřad pro bezpečnost potravin a spotřebních výrobků (NVWA).

Pokyny jsou přísné:

  • Pouze veterináři mohou předepisovat a podávat antibiotika nemocným zvířatům a mohou tak učinit pouze poté, co si prohlédnou prostory.
  • Zemědělci mohou podávat veterinární antibiotika sami za velmi přísných pravidel.
  • Kromě toho jsou chovatelé drůbeže, dojnic, masných telat a prasat povinni použití antibiotik ve svých prostorách registrovat.
  • Antibiotika, která se používají jako poslední možnost pro lékařskou péči o člověka, nesmějí být používána u zvířat (s výjimkou velmi přísných podmínek).
  • Veterinární lékař a zemědělec musí pro své zemědělské podniky vytvořit tzv. "zdravotní plán", který zahrnuje opatření na podporu zdraví zvířat, a tento plán musí být každoročně hodnocen.
  • NVWA dohlíží na registraci používání antibiotik a sleduje používání antibiotik v odvětví živočišné výroby.*

Josef Svoboda

Celý článek najdete v Krmivářství 6/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down