03.11.2010 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sommet 2010 – velkolepá podívaná

Brány veletrhu Sommet de l'Elevage se 8. října uzavřely. Skončil 19. ročník, během kterého byla obloha oblasti Auvergne slunečná s teplotami spíše jarními. „Ani skutečnost, že ministr zemědělství nepřišel, nepřekážela tomu, aby výstava byla velmi úspěšná“ říká Roger Blance, prezident výstavy.

Na tomto evropském fóru se vystavovatelé – chovatelé skotu setkali s návštěvníky, z nichž osmdesát procent byli rovněž chovatelé, kteří přišli sbírat informace a investovat do svého podnikání. Přehlídka zvířat také umožnila chovatelům ukázat výsledky jejich každodenní práce, předvést nejkvalitnější zvířata nejlepší francouzské genetiky.Více než 2000 mezinárodních návštěvníků z 59 zemí nadšeně procházelo výstavu a jezdilo na exkurze na farmy s chovem skotu. Na výstavě se prezentovalo 373 zahraničních (ne francouzských) společností ze třiceti zemí.

Veletrhu se zúčastnilo více než 1200 vystavovatelů, předvedeno bylo 1900 zvířat 64 plemen a během tří dnů na výstaviště v Clermont Ferrand přišlo přes 75 000 návštěvníků, přestože zemědělský sektor nyní prochází obdobím ekonomické krize.

Nálada mezi vystavovateli byla optimistická i v současném hospodářskému kontextu. To potvrdili Jean-Jacques Couqem, francouzský zástupcem společnosti Celli (italský výrobce rotačních bran) a zástupce Solano Horizonte (španělský výrobce strojů pro orbu ), kteří dosáhli úžasného úspěchu. Celli prodal všech osm strojů vystavených na stánku, Solano Horizonte našla zájemce o dvanáct modelů pluhů. Není pochyb, že tyto dvě společnosti se na příštím Sommet objeví znovu.

 Program pro zahraniční hosty

Návštěvníci ze zahraničí přijeli letos v hojném počtu (2365 účastníků), aby se seznámili s francouzskou genetikou. Typický příkladem mohou být Bill a Géraldine Hasallovi, chovatelé charolais z Nového Zélandu, pro které je Sommet jednou z nejlepších přehlídek skotu na světě kvůli kvalitě, kvantitě a různorodosti zvířat, a také proto, že to poskytuje návštěvníkům možnost vidět na vlastní oči býka, o kterém dosud měli informace pouze z katalogu.

Zahraniční návštěvníci byli přivítáni v Mezinárodním klubu a byl pro ně připraven program sedmnácti cest po farmách a dalších zemědělských podnicích specificky přizpůsobených jejich potřebám, který umožnil 500 účastníků seznámit se s chovy skotu, ovcí i koní v oblasti Auvergne.

 Soutěžní přehlídky charolais

Národní soutěž charolais splnila očekávání, okázalá přehlídka se těšila velkému zájmu veřejnosti. Pro zúčastněné chovatele to byla obrovská příležitost předvést zvířata mimořádné kvality. Nejčastěji používanými slovy členů zahraničních delegací při popisování dojmů z z přehlídky 508 zvířat bylo: „Úžasné!“

Všech 219 chovatelů plemene charolais bylo proto plně spokojených s tím, jak třídenní přehlídka dopadla. Jak chovatelé masného, tak mléčného skotu měli jednomyslný názor: „Jsme velmi spokojeni, organizace byla bezchybná a my jsme efektivně předvedli výsledky své práce.“

 Nové místo pro ovce

Dalším úspěchem letošního ročníku veletrhu byla příprava nová haly pro ovce (na dosavadních výstavách byli hosty v hale mléčného skotu). Chovatelé byli velmi potěšeni, že mají své vlastní místo, kde mohou přivítat návštěvníky se zájmem o chov ovcí. Tři dny přehlídky zahrnovaly dvě národní soutěže, a to plemen Ile de France a rava. Dále proběhla oblastní soutěž ovcí plemene charollais, soutěž ve stříhání vlny a také spousta prezentací technických produktů.

 Koně jsou velmi populární

Jako vždy byla na volné ploše a v hale, kde se vystavovali koně, účast velmi hojná. V této oblasti se prezentovalo 250 chovatelů a 400 koní z 22 departmentů oblasti Centrálního masivu.. Tento rok se představila zejména oblast Normandie a region Nord (plemeno boulonnais). Tažní koně soutěžili ve čtyřech oblastních přehlídkách (plemena ardennaise, comtois, percheron a breton).

Na Sommetu byl také předveden nový způsob využívání tažných koní, například doprava návštěvníků a odvoz odpadků.

 Nejlepší exponáty

O zlaté medaile výstavy Sommet de Lélevage soutěžily takové produkty, které byly kvalitativně inovované, bezpečné a přizpůsobitelné pro specifické podmínky zemědělství v oblasti Centrálního masivu. Vítězných výrobků bylo nakonec devět a byly rozděleny do čtyř kategorií.

Jedním z výrobků, jež se dají použít přímo v chovech hospodářských zvířat, je mobilní elektrické oplocení se čtyřmi dráty a deseti sloupky o celkové délce 100 m firmy Gallagher. Ohradník se dá velmi snadno instalovat za méně než pět minut v jakémkoli terénu. Lze ho využít pro oplocení pastvy pro ovce, kozy i drůbež.

Sadu produktů pro detekci říje a porodu Heat'Phone a Vel´Phone prezentovala firma Medria Technologie SAS. Výrobky pracují na základě měření vaginální teploty při kontrole porodů a pro detekci říje využívají pohybové aktivity jalovic či krav. Asi deset dní před očekávaným porodem se pomocí aplikátorů vloží vaginální sonda s teploměrem a chovatel je pak denně informován mimo jiné SMS o průběhu tělesné teploty, při jejím poklesu dostane zprávu a poté i upozornění o změně teploty, když amniový vak při začínajícím porodu vytlačí vaginální sondu na zem. Vel´Phone tímto způsobem zajistí kontrolu a pomoc při telení, což umožní lepší výsledky chovu díky vyššímu počtu živě narozených a odchovaných telat.

Veterinární lékař Gerard Silver připravil pro veletrh Vet 'GPS, software, který pomůže chovatelům na základě příznaků ohodnotit zdravotní stav zvířat a diagnostikovat onemocnění. Je to program, který se vztahuje na všechny choroby skotu ve Francii s ohledem na logiku hypoteticko-deduktivní klinické příznaky Zemědělec zjistí příznaky a software Vet'GPS nabídne možné diagnózy, seřazené od nejpravděpodobnější po tu nejméně pravděpodobnou. Přibližná znalost onemocnění znamená cílenější informování veterinárního lékaře a jeho práce je pak rychlejší, účinnější a efektivnější.

 Příští výstava

V příštím roce bude mít Sommetmmet de l'Elevage dvacáté výročí. Při této příležitosti bude pořádána národní soutěž zvířat plemene Limousinev hale Zénith d'Auvergne. Již nyní se chovatelé tohoto plemene horečně připravují na tuto velmi zvláštní příležitost, která se bude konat od 5. do 7. října 2011.

 Klíčové informace:

·   Letošního ročníku  Sommet de l´elevage  se zúčastnilo 1239 vystavovatelů, z toho 373 bylo zahraničních (nefrancouzských) ze třiceti zemí světa. Ze zahraničí přijelo 2365 návštěvníků.

·   Letošní Sommet byl věnován francouzskému masnému plemeni číslo jedna – charolais.

·   V konkurenci 500 elitních zvířat se Grand šampiónem stal býk Casimir chovatele Laurenta Robichona a v kategorii krav plemenice Boheme z chovu SCEA Bourg.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down