18.07.2013 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soustředili se na výrobu mléka

Nedaleko Třeboně, obležená rybníky, leží malebná obec Libín. Společně se spádovými obcemi Spolí a Slavošovice má 320 obyvatel. Vznik Libína se předpokládá v době mnohem starší, než je první písemná zpráva z roku 1366. Počátek současného osídlení spadá nejspíše do 11. století. Jméno obce vzniklo z místního názvu Libův Dvůr.
Na kraji obce najdeme Zemědělské družstvo Libín. Podle slov předsedy představenstva Jaroslava Máchy podnik aktuálně hospodaří na 570 hektarech zemědělské půdy, z níž je 433 ha orné, zbytek zaujímají louky. Rostlinná výroba je v Libíně podřízena výrobě živočišné
Po transformaci v roce 1993 obhospodařoval podnik zhruba stejnou výměru jako dnes. Skotu se zde ale chovalo mnohem více – ve třech vazných kravínech bylo 318 krav. Postupným zlepšováním podmínek pro skot a snižováním stavů společně s nárůstem užitkovosti se počty chovaného skotu snížily, aktuálně je v Libíně 190 krav a 375 kusů českého strakatého skotu celkem.
Jak říká zootechnička Jaroslava Soukupová, největší změnou v chovu dojnic za posledních dvacet let byla jednoznačně stavba nové stáje pro 140 dojnic. Novostavba vyrostla v areálu družstva tzv. na zelené louce v roce 2011. Její součástí jsou dva dojicí roboty, které jsou podle zootechničky plně vytíženy.

Více informací si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj

Na přiloženém videu můžete zhlédnout část provozu – novou stáj

http://youtu.be/uB6bLNTQBJE

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down