23.07.2009 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soutěžní přehlídky krav na Hadačce

Západočeská zemědělská výstava v Kralovicích má za sebou další ročník. V rámci něj proběhla v areálu podniku Kralovická zemědělská, a. s., na Hadačce již třiatřicátá prezentace polních plodin, devátý chovatelský den a čtvrtá přehlídka zemědělské techniky. Pokud jde o expozice hospodářských zvířat, tak stejně jako loni mohli návštěvníci v krytém předvadišti obdivovat koně, skot, prasata a ovce. Chovatelská veřejnost pak s napětím očekávala, jak dopadnou soutěžní přehlídky českého strakatého a holštýnského skotu.

Ani deštivé počasí neodlákalo zájemce o tradiční kralovickou zemědělskou výstavu, kterou koncem června uspořádala akciová společnost Kralovická zemědělská ve spolupráci s plemenářskou firmou CRV Czech Republic, spol. s r. o., dále Sdružením chovatelů hospodářských zvířat v západních Čechách a Jezdeckým klubem Aris – Jiřího a Ireny Eretových.
„Ve stejné režii uvidíte vše, na co jste zvyklí. Vzhledem k současné tíživé situaci zemědělců bude možná předvedeno o něco méně zvířat, rozhodně ale budou reprezentovat to nejlepší z našeho regionu,“ řekl v úvodu ředitel divize CRV pro oblast západních Čech Ing. Jan Dolák.

Bonitace českého strakatého
Hodnocení českého strakatého plemene se ujala manažerka spolupořadatelské plemenářské firmy CRV Czech Republic Ing. Danuše Kolářová. Předváděná skupina jedenácti prvotelek pocházela ze šesti zemědělských podniků. Čtveřicí mladých krav se prezentovalo Zemědělské družstvo vlastníků Štichovice, po dvou prvotelkách předvedly akciová společnost Agronea Polička a Výrobně hospodářské družstvo Hradiště. Konečně s jedinou zástupkyní kategorie mladších krav se do soutěžní přehlídky zapojily Zemědělské družstvo Dobříč, Zbirožská akciová společnost a Agraspol Předmíř, a. s.
V kategorii krav na druhé a dalších laktacích bylo předvedeno třináct plemenic. Nejpočetnější pětičlennou skupinu starších krav na Hadačku přivezla Zbirožská, a. s. Dvě plemenice přihlásily podniky Zemědělské družstvo vlastníků Štichovice a D–K zemědělská, a. s. Třináctičlennou kolekci pak doplňovaly jednotlivé krávy z VHD Hradiště, ZD Dobříč a akciových společností Agraspol Předmíř a Agronea Polička.
V kategorii krav na první laktaci se nejlépe umístila kráva č. 176708 – 932 z chovu Zemědělského družstva vlastníků Štěchovice. Prvotelka narozená 1. 11. 2006 po býkovi RAD – 71 a plemenici po SAL – 25 dosahovala užitkovosti 6681 kg mléka s obsahem 4,01 % tuku (268 kg) a 3,41 % bílkovin (228 kg). „Jde o zvíře s dobře vyjádřeným užitkovým typem, s vynikajícími suchými končetinami a kapacitním vemenem s ideálním rozmístěním a postavením struků,“ řekla Ing. Kolářová, která nejlepší prvotelku současně ohodnotila jako šampiónku výstavy.
Také ze skupiny starších krav se nejlépe umístila plemenice ze ZDV Štichovice. Čtyřletá plemenice č. 143888 – 932 po býkovi BA – 97 Dionis a matce po BO – 840 dala na maximální první laktaci 6010 kg mléka s obsahem složek 4,08 % tuku ((245 kg) a 3,45 % bílkovin (210 kg). Podle ing. Kolářové měla oceněná nejstarší kráva ideální tělesný rámec s dobře zaúhlenými končetinami a výborně utvářeným vemenem.
Západočeský zemědělský podnik hospodařící na severním okraji Plzně si z devátého ročníku chovatelského dne v Kralovicích odnesl ještě další ocenění, a to za skupinu tří jalovic po plemenících RAD – 198 Rainer, UF – 36 Levier a RAD – 110 Aport.
Plemenicí s nejlepším vemenem se stala kráva č. 033272 – 932 z farmy Cheznovice (Zbirožská, a. s.). Pětiletá kráva po otci SAL – 77 Aktiv a matce po HM – 9 dosáhla maximální užitkovosti na druhé laktaci, když nadojila 7327 kg mléka při složkách 4,41 % tuku (323 kg) a 3,60 % bílkovin (264 kg).

Hodnocení holštýnek
Početná skupina 26 krav holštýnského plemene (z toho 16 prvotelek) pocházela z osmi chovů, a to z akciové společnosti Agro Sedlice, dále Alimexu Nezvěstice, a. s., Naděždy Boháčkové z Náklova, D-K zemědělské, a. s. , Kralovické zemědělské, a. s., Zemědělské obchodní společnosti Šestajovice – Jirny, a. s., Zemědělsko – obchodního družstva Němčice a kladrubské společnosti Zevyp.
Hodnocení prvotelek a krav na II. a vyšších laktacích proběhlo v režii bonitéra Ing. Zdeňka Schaffelhofera z Českomoravské společnosti chovatelů, a. s.
V kategorii prvotelek mezi trio nejlepších zvířat postoupily plemenice z chovů Naděždy Boháčkové z Náklova, Zevypu, s. r. o., Kladruby a D-K zemědělské, a. s. Nejlepší prvotelkou se stala tříletá kráva č. 182250 – 932 po otci NXA – 343 Boliver a matce po NEA – 2, která ve „velkém“ finále soutěžní přehlídky holštýnského skotu v Kralovicích získala i titul šampiónky. „Je to jemné a ušlechtilé zvíře, které vyniká mléčným charakterem, má bezvadné končetiny a kapacitní bezchybné vemeno,“ uvedl na adresu šampiónky bonitér.
V kategorii starších holštýnských krav o první tři místa zápolili chovatelé z z Alimexu Nezvěstice, ZOD Němčice a Naděžda Boháčková z Náklova. Z konečného verdiktu se opět radovala náklovská chovatelka, která za plemenici č. 102055 – 932, narozenou 23. 11. 2005, brala již třetí pohár. K oceněné čtyřleté dojnici s vynikajícím utvářením mléčného charakteru, která je po býkovi NGA – 482 Frederick a plemenici po NX – 782 ještě dodejme, že dosáhla nejlepší užitkovosti na I. laktaci, kdy nadojila 9719 kg mléka s obsahem 3,09 % tuku (300 kg) a 3,16 % bílkovin (307kg).
Krávou s nejlepším vemenem se stala dojnice č. 021592 – 931 z chovu ZOD Němčice, která v kategorii starších krav obsadila celkově druhé místo. Podle bonitéra plemenice po býkovi PRP – 368 Dada a matce po NEB – 295 vynikala nejen texturou a utvářením vemene, ale i tělesnou stavbou a konstituční pevností. Pokud jde o její vlastní užitkovost, tak na maximální třetí laktaci nadojila 12 933 kg mléka s 2,99% obsahem tuku (387 kg) a 2,85 % bílkovin (387 kg).
Nejlepší kolekcí holštýnských jalovic se prezentovala akciová společnost ZS Kozojedy, která ze své farmy Lednice reprezentovala genetiku po býcích NEA – 390 Alexander, NXA – 36 Rafael, NGA – 528 Casino a NGA – 509 Nevada.

Klíčové informace:
– V rámci zemědělské výstavy v Kralovicích proběhla již třiatřicátá prezentace polních plodin, devátý chovatelský den a čtvrtá přehlídka zemědělské techniky.
– Expozice hospodářských zvířat zahrnovala prezentaci koní, skotu, prasat a ovcí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down