28.11.2012 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Špičkový podnik z podhradí

Městečko Kámen nedaleko Pelhřimova zná snad každý čtenář některého z našich titulů. Už několik let se na zdejším letišti konají Dny Zemědělce, během nichž se mohou zájemci seznámit s nabízenou technikou takzvaně za jízdy. Spolupořadatelem těchto oblíbených akcí je VOD se sídlem v Kámeně, klasický zemědělský podnik zabývající se rostlinnou a živočišnou výrobou a také produkcí bioplynu. Kdo by se snad nezajímal o zemědělskou techniku, jistě si pamatuje drtivý úspěch zdejšího chovu na letošní národní výstavě v Radešínské Svratce. Chovatelé si přivezli domů celkem pět ocenění včetně celkové šampiónky a Miss sympatie.
VOD se sídlem v Kámeně najdete snadno, stačí shlédnout z hradu do podhradí. Podnik aktuálně hospodaří na 2100 hektarech zemědělské půdy, z níž zhruba dvě třetiny představuje půda orná, zbytek tvoří trvalé travní porosty. Zhruba na 500 hektarech se zde pěstují obilniny, na 250 řepka a na stejné výměře kukuřice. Pro zajištění krmivové základny se využívá také 250 ha jetele.
Kromě těchto komodit pěstují kámenští na ploše 180 ha i brambory, a to jak konzumní, tak průmyslové. Provozují také vlastní loupárnu, takže jsou schopni dodávat na trh i hlízy upravené pro okamžité použití. Toho využívají především hotelové provozy, školy a podobně.
Aktuálně se v podniku chová 2100 kusů skotu, z nichž zhruba 800 připadá na dojnice. V základním stádě najdeme jak české strakaté, tak holštýnské plemenice. „Náš chov je v tomto směru trochu výjimkou. Obě plemena mají stejné ustájení, krmení i podmínky ošetřování, takže je mohu dobře porovnat. A zodpovědně říkám, že české strakaté se v našich podmínkách osvědčilo lépe,“ konstatuje hlavní zootechnik Marián Bílý a dodává, že strakaté plemeno boduje kromě mléka také masem.

Více informací si přečtete v Zemědělci v regionu pro Kraj Vysočina

http://youtu.be/XGgQ-OVm_ec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down