Sprchování krav a intenzivní ventilace – lék proti tepelnému stresu

Za pár týdnů začíná léto a možná i ještě dříve přijdou období letních a tropických dnů spojených s tepelným stresem u krav, resp. u skotu. Vysokoužitkové dojnice na tepelný stres reagují obzvláště vnímavě, a to pro chovatele převážně velice negativně.

Na tepelný stres jsou zvláště citlivé vysokoužitkové dojnice především na vrcholu laktace, a to vzhledem ke své úzce zaměřené produkční funkci, vysoké účinnosti využití krmiva, a tím i vysoké produkci metabolického tepla. Ve stádu laktujících dojnic jsou na tepelný stres mnohem citlivější dojnice s vysokým nádojem, než dojnice s nízkou užitkovostí či krávy stojící na sucho.

Jinou takovou hypotetickou kritickou fází může být období před porodem, v jeho průběhu a po něm. Toto období je pro krávy zvláště důležité, protože se právě v tuto dobu rozhoduje o regresi mléčné žlázy a o jejím následném vývoji a je to také fáze prudkého růstu plodu a indukce laktace.

Složitost termoregulačních procesů u krav je značná, ale fyziologicky dokonalá. Pokud chceme krávě pomoci, pak si musíme uvědomit, že evaporační tedy ochlazovací proces začíná teprve a bezprostředně až po zvlhčovacím stádiu. Tento „jakoby zdvojený“ mechanismus umožňuje mokré srsti vydávat větší množství tepla, než je možné vydat formou vnímatelného tepla ze suché srsti.

 Autor:

doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc.
specialista – technolog

 

Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2014.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down