23.12.2021 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stabilizovaný chov s dobrými výsledky

Společnost Týnice, s. r. o., se sídlem v Doubravčicích nedaleko Kostelce nad Černými lesy hospodaří aktuálně na výměře 2400 hektarů zemědělské půdy, z nichž 45 % vlastní a zbylou plochu má v pronájmu. Jak komentuje ředitel společnosti Ing. Zdeněk Pačes, podnik je vystavěn na základech původního JZD Dubina Doubravčice, kde byl Ing. Pačes dlouholetým předsedou družstva. Po mnoha peripetiích zahrnujících nabytí i pozbytí zemědělské půdy, se podnik stabilizoval na výše uvedené výměře.

Na orné půdě společnost Týnice, s. r. o., pěstuje pšenici na 700 hektarů, a to jak v potravinářské, tak krmné kvalitě. Na šesti stovkách hektarů je vyseta řepka, na 450 ha ječmen. Plochu dvou set hektarů zaujímá kukuřice na siláž, sto ha patří kukuřici na zrno. Vojtěška se pěstuje na 160 hektarech, sója na dvaceti hektarech a několik hektarů patří i cukrové řepě, především z důvodu optimálního osevního postupu.

Zbylá plocha připadá na trvalé travní porosty.

Plemeno holštýn

Farma Svatbín, která je zhruba 15 kilometrů od Doubravčic, se soustřeďuje na chov holštýnského plemene. Už v době JZD se v podniku chovalo černostrakaté nížinné, barvu tedy za několik desítek let nezměnili. „To se samozřejmě nedá říct o dalších ukazatelích, jako je užitkovost či reprodukce. V těchto oblastech se udělal ohromný kus práce,“ komentuje situaci v podniku zástupce krmivářské společnosti Sano Ing. Radek Štolc, který s Ing. Pačesem a jeho týmem spolupracuje zhruba pět let, během kterých se pokrok v chovu ještě zrychlil.

Aktuálně najdeme ve svatbínských stájích 280 krav, z nichž 220 je v laktaci a šest desítek zasušených. Denní dodávka na dojenou krávu činí 36,5 litru, což znamená, že si mlékárenská cisterna odváží do provozu v Poděbradech více než 8000 litrů suroviny každý den. A surovina je to kvalitní, s obsahem tuku 3,65 procenta, bílkovin 3,41 procenta a počtem somatických buněk nepřesahujícím 176 000 na mililitr.

Dojírna s kapacitou 2 x 12 míst je v provozu třikrát denně, to se dojí zhruba polovina stáda v prvních fázích laktace. Druhá polovina navštíví dojírnu dvakrát za den. Čistota je zajištěna precizní péčí o vemena, k níž patří používání vlhkých hadrů namočených v kvalitním dezinfekčním roztoku, důkladné osušení a odstříknutí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down