27.03.2014 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Standardní opatření pro efektivitu chovu

Seminář pro chovatele prasat, který 26. až 27. března ve Stříteži u Jihlavy uspořádala společnost Tekro, s. r. o., měl přinést odpověď na otázku: Jak zvýšit efektivitu chovu prasat? Z tohoto úhlu pohledu jsou bezpochyby nejdále dánští a nizozemští chovatelé, kteří svými výsledky patří k evropské extratřídě. Pořadatelskou firmou pozvaní zahraniční specialisté, kteří ve zmiňovaných chovatelských velmocích provozují veterinární a krmivářskou praxi, se tak stali hlavními řečníky dvoudenního setkání, jehož odborná část proběhla v konferenčním sálu hotelu Tři věžičky.

Úvodní vystoupení patřilo praktickému veterinárnímu lékaři z Dánska Hansi Bundgaardovi.

„O chov prasat v Dánsku se stará přibližně 90 soukromých veterinárních lékařů s tím, že více než 95 % chovů zastřešuje osm velkých soukromých veterinárních firem. Státem zaměstnaní veterináři působí na farmách jen zřídka. Z pohledu dalšího vývoje je alarmující, že chybí mladí nástupci farmářů, kteří jsou momentálně v průměrném věku okolo padesáti let. Průměrná velikost dánských farem odpovídá 670 prasnicím a 7000 vykrmených prasat ročně. U prasnic vykazujeme průměrnou užitkovost na úrovni převyšující osmadvacet odchovaných selat, na některých farmách ale od prasnice odstavují i 35 selat ročně,“ prozradil v úvodu reprezentant dánské společnosti Porcus.

Na adresu dánských chovatelů prasat je třeba ještě říci, že v roce 2012 celkem vyprodukovali 28 800 000 prasat. Z tohoto objemu jich 19 381 365 porazili a v kategorii zástavových selat exportovali více než devět milionů kusů.

Dalším zahraničním přednášejícím byl nizozemský odborník společnosti Denkavit Peter vańt Veld. Podle jeho prezentace se v Nizozemsku v současné době chová 12,4 milionu prasat, což v porovnání s rokem 1997 představuje pokles početních stavů o 25 %. Z celkového počtu 4250 farem je 1190 nukleových a šlechtitelských chovů, ve 2160 chovech se zabývají výkrmem a ve zbývajících 900 chovají všechny kategorie zvířat. Loni se v Nizozemsku porazilo 13,9 milionu prasat, z vyprodukovaného objemu 1287 tisíc tun vepřového masa se 865 tisíc tun exportovalo zejména do Německa, Itálie a Řecka. Spotřeba vepřového masa v Nizozemsku je přibližně stejná jako u nás a odpovídá 41,8 kg na osobu.*

Více se dočtete v některém z aktuálních čísel časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down