06.12.2016 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Staronoví vítězové masné ligy

Podmínkou zařazení do soutěže o chov s nejvyšší produkcí jehňat na bahnici je minimální počet pěti čistokrevných bahnic v kontrole užitkovosti a zvážená jehňata ve 100 dnech věku nebo při odstavu. Přitom k vyhodnocení se vychází z procentického podílu zvážených jehňat a z dosažené průměrné hmotnosti jehňat ve stádě.

Do letošního ročníku „masné ligy“ se zapojilo 431 chovů, z toho bylo 346 menších stád (do 49 bahnic) reprezentujících devětadvacet plemen a 85 stád s devatenácti plemeny s počtem nad 50 bahnic. Hodnocené kategorie byly rozděleny podle plemen na kombinovaná, masná, plodná a mléčná plemena a konečně ostatní plemena.
„U kombinovaných plemen se hodnotilo 148 malých a 46 velkých stád. V kategorii masných plemen to bylo 126 malých a 32 velkých chovů. Do kategorie plodných a mléčných plemen bylo zařazeno 70 malých a pět velkých stád. A konečně do kategorie ostatní bylo zařazeno třináct malých stád a jedno velké stádo. Pro vyhodnocení celkových vítězů se stejně jako loni vycházelo z celkem dosažené produkce v chovu bez ohledu na plemennou příslušnost.
Kromě toho se vyhodnocovala i soutěž v produkci mléka. Do vyhodnocení byly zařazeny bahnice s ukončenou laktací v roce 2016 přepočítanou na 150 dnů. Hodnocena byla velikost stáda, produkce mléka a produkce mléčného tuku a bílkovin. Z celkem hodnocených 49 stád se jednalo o dvě dojená plemena ovcí, respektive osm chovů plemene lacaune a 29 chovů plemene východofríská ovce, a dále o 11 stád syntetické dojné linie a jeden chov plemene cigája“ uvedl letošní soutěž předseda Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., Ing. Vít Mareš.
Vítězem v produkci jehňat v kategorii chovů do 49 bahnic zařazených do kontroly užitkovosti se za rok 2016 stal Miroslav Vjater z Hradištka s roční produkcí 102,9 kg od bahnice, následovaný Ing. Josefem Šlejtrem z Kozohlod (91,1 kg/rok) a Ing. Petrem Zajíčkem z Tehova (84,3 kg/rok).
V kategorii chovů nad 50 bahnic se s roční produkcí 73,9 kg nejlépe umístila Michaela Kvisová z Částkova (romanovská + clun forest). Mezi trojici nejlepších se dále zařadili Milan Láník z Mírové pod Kozákovem (60,3 kg) a MVDr. Radek Axmann z Dvořiště (56,8 kg).*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down