16.01.2018 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Statusy TSE nejsou povinné

Klasifikace a podmínky udílení statusů proti transmisivním spongiformním encefalopatiím (TSE) vychází z nařízení (ES) č. 999/2001 o stanovení pravidel pro prevenci, tlumení a eradikaci některých přenosných spongiformních encefalopatií.

Podle evropské legislativy lze uznat dva druhy statusu, a to se zanedbatelným rizikem, který splňuje požadované podmínky posledních sedm let, a dále s kontrolovaným rizikem, jež se hodnotí poslední tři roky. Uznávání statusů není povinné, ale je podmínkou pro přesun zvířat (kromě jatečných) v rámci obchodování v Eropské unii.
„K 1. 11. 2017 byl 310 hospodářstvím udělen status se zanedbatelným rizikem TSE, dalších 133 hospodářství bylo s kontrolovaným rizikem TSE. Se svazem chovatelů ovcí a koz bylo domluveno několik výjimek, respektive možnost připouštět bahnice a kozy u plemenných licentovaných beranů a kozlů na hospodářstvích bez přiznaného statusu. Dále se nebudou stanovovat zvláštní veterinární podmínky pro konání svodů (výstavy, nákupní trhy beránků), které by povolovaly účast pouze zvířat ze stejného statusu rizika TSE. Ale i přísun plemenného licentovaného kozla, bez ohledu na to, z jakého hospodářství podle statusu rizika TSE pochází, nemá žádný vliv na již přiznaný status. Kritéria pro přiznání statusu se nově nevztahují na chov zakrslých koz, které lze považovat za hobby zvířata. Nicméně již udělený status platí pro případ budoucího přesunu zvířat mimo Českou republiku,“ konstatoval ředitel Státní veterinární správy MVDr. Zbyněk Semerád.
V Evropě zatím mají status zanedbatelného rizika TSE Rakousko, Švédsko a Finsko. Schválený vnitrostátní program tlumení klusavky mají v Dánsku a ve Slovinsku, přičemž při obchodování se k nim přistupuje jako k zemím se zanedbatelným rizikem.
V roce 2017 to bylo šest roků, co Česká republika plnila požadovaná kritéria. Pokud v průběhu letošního roku nebude v našich chovech diagnostikován žádný případ klasické klusavky, v roce 2019 lze zaslat Evropské komisi žádost o přiznání statusu zanedbatelného rizika klusavky pro celou ČR.*
Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down