20.07.2020 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavby a vybavení pro výkrm brojlerů

Stavby pro komerční chovy drůbeže jsou konstrukčně i technologicky vyřešené a zahrnují jak specializované haly, tak rekonstruované stáje pro skot či prasata. Také někteří producenti násadových vajec budují v reakci na zvyšující se poptávku po násadových vejcích na trhu nové haly. Jednou z variant je ocelová konstrukce se sendvičovými panely, které lze snadno udržovat v čistotě, což zkracuje technologické přestávky mezi jednotlivými turnusy během roku.

Odchov i chov probíhá na hluboké podestýlce v kombinaci se speciálními rošty. Krmí se zpravidla jednou denně ve stanovenou dobu. V některých chovech mají dobré zkušenosti se systémem krmení zavěšeným pod stropem, kde se automaticky plní. Potom se spouští do krmné výšky ptáků s tím, že slepice a kohouti se krmí ve stejnou dobu zvlášť v odlišných technologiích. Po nakrmení se krmné linie zvednou, a tím se uvolní celý podlahový prostor haly, což má pozitivní vliv na chování drůbeže. K napájení slouží niplové napáječky s odkapávací miskou, které jsou umístěny na roštech snáškových hnízd. Klima ve stáji zajišťuje počítačem řízená jednotka, k ventilaci vzduchu se využívají například středové stropní komíny, které při vysokých letních teplotách ještě podporují štítové ventilátory a vysokotlaké chlazení vodou.
V odchovu se využívá zkrácený světelný režim. Před dosažením pohlavní dospělosti se délka světelného dne prodlužuje na 14 až 16 hod a sestavuje chovné hejno v poměru jednoho kohouta k deseti až dvanácti slepicím. Při délce produkčního období do věku 64 týdnů slepice snese 180 vajec.
K výkrmu brojlerových kuřat se využívají výhradně bezokenní haly s ustájením na podestýlce a s řízenými podmínkami prostředí. Často se jedná o rekonstruované stáje, které původně sloužily skotu či prasatům. Někteří chovatelé však dovedou k uvedenému účelu efektivně
využít i jiné volné kapacity – například silážní žlaby. Stavební práce zahrnují vyrovnání dna v silážních jamách a vybudování štítových stěn, dále zastřešení a obložení vnitřních stěn v jamách sendvičovými panely.
Více se dočtete v srpnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down