19.07.2018 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Staví se vícepodlažní stáje pro prasata

Čínský producent prasat, společnost Yangxiang, se rozhodl postavit stáje se sedmi, devíti nebo dokonce třinácti poschodími. Podle vlastníka společnosti jsou klíčovým faktorem volného trhu úspory v ekonomice, efektivnost a zdraví prasat. Na rozdíl od levných stájí, je u „prasečích“ mrakodrapů riziko rozšíření patogenů nižší. Koneckonců v nízkopodlažních budovách jsou prasata ustájena v kotcích paralelně vedle sebe a za sebou. Odchozí vzduch tak může snadno vstoupit do dalšího sektoru.

Ve vícepodlažních stájích je stájový vzduch odsáván stranou a opouští budovu asi 15 m nad střechou. Zaměstnanci zůstanou vždy na jednom patře, za které odpovídají. Farmy mají uzavřený obrat stáda, takže se nedoplňují nové prasničky. Selata opouští vícepodlažní stáje po odstavu v samostatných výtazích.

Pokud by došlo ke vzniku ohniska choroby, bude izolováno na jednom patře. Navíc v širokém okolí neexistují žádné další farmy s prasaty. Veškerý příchozí vzduch je navíc filtrován. Prozatím již byly dokončeny dvě budovy se sedmi podlažími pro 18 000 prasnic). Další dvě budovy o devíti podlažích budou postaveny ještě letos a do dvou let dvě třináctipatrové (pro 26 000 prasnic). Yangxiang se zaměřuje na produkci selat a a jejich prodej farmářům po odstavu. Počet prasnic Yangxiangu se za posledních několik let ztrojnásobil a na počátku roku 2018 byl celkem 90 000 prasnic a do roku 2022 se tu má být milion prasnic.

Náklady na výstavbu vícepodlažní budovy pro prasata činí 2000 eur na prasnici bez započítání plochy pro selata (18 milionů eur na devítipodlažní budovu). Na konvenční farmě s chovem prasat činí náklady na prasnici o 500 eur méně. Vícepodlažní stáje mají ale luxusní vybavení, chladicí podložky, antivirové filtry a klimatizaci

V areálu je nová výrobna krmiv stojí 100 m od vícepodlažních stájí. Zkušební provoz začal v dubnu 2018. Zařízení má kapacitu 84 000 tun krmiva ročně. Investice činily  pouze 1,93 milionu eur.  Patří sem i centrální zpracování kejdy. Kejda bude shromažďována ze všech šesti vícepodlažních chovů prasat přes kanalizační systém. Záměrem je nejprve oddělit pevnou frakci od tekuté frakce. Pevná frakce bude prodávána jako organický hnůj.*

Volně podle článků v Pig Progress

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down