27.04.2022 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy ovcí dále klesají

Z údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., vyplývá, že počet ovcí zapojených do kontroly užitkovosti se v posledních pěti letech stále snižuje. Jestliže v roce 2017 uvedené chovatelské sdružení evidovalo v kontrole užitkovosti 22 491 bahnic, v loňském roce to bylo 15 558 bahnic. V porovnání s předchozím kontrolním rokem tak stavy bahnic klesly o dalších více než tisíc pět set zvířat.

 

Počet plemen, včetně kříženců zastoupených v kontrole užitkovosti zůstává stejný jako loni a zahrnuje sedmatřicet plemen. Z aktuálně 593 zapojených chovů připadá více než polovina, respektive 325 hospodářství na chov ovcí s kombinovanou užitkovostí. Konkrétně se jedná o 8584 bahnic třiadvaceti plemen. V dalších 192 stádech se u nás chovají plemena s masnou užitkovostí se 4752 bahnicemi v kontrole užitkovosti. Zbývající počet 2222 bahnice v kontrole užitkovosti představuje ovce plodných (480 bahnic ze 36 chovů) a dojných plemen (celkem 1742 bahnice ze 40 chovů).

„Roste zájem o chovatelsky zajímavá plemena jako jsou původní valaška, clun forest ovce ouessantská či ovce shetlandská. K výraznému nárůstu došlo u dojeného plemene lacaune. Na druhou stranu klesají počty hospodářsky významných plemen jako jsou suffolk, charollais, oxford down, romney, merinolandschaf, cigája, zušlechtěná valaška, romanovská ovce a výchdofríská ovce. Pokud jde o sledované užitkové vlastnosti reprodukce, tj. plodnost na obahněnou, intenzita, odchov i růstové schopnosti jehňat, mají dlouhodobě pozitivní trend.

V roce 2021 bylo do kontroly mléčné užitkovosti dojných plemen ovcí zapojeno 1 399 bahnic s uzavřenou normovanou laktací. Kontrola užitkovosti se prováděla v jednadvaceti stádech u 168 bahnic východofríské ovce, 902 bahnic lacaune a 329 kříženek. Za 150denní dojnou periodu pak celková průměrná produkce odpovídala 300 kg mléka o tučnosti 6,12 %, obsahu bílkovin 5,55 % a laktózy 4,69 %. Nejvyšší celkovou produkci mléka za laktaci dosáhly čistokrevné ovce plemene lacaune, a to 902 kg mléka. Za dojnou periodu se uvedené plemeno prezentovalo i nejvyšší celkovou produkcí tuku, respektive 21,4 kg, a bílkovin na úrovni 19,6 kg,“ upřesnil předseda Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., Ing. Vít Mareš.*

Podrobnější informace se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.

Ovce plemene lacaune vynikají svou mléčnou užitkovostí
Také u nás se začínají chovat shetlandské ovce za účelem finalizace velmi kvalitní vlny
Masné plemeno suffolk je již delší dobu nejpočetněji zastoupeným plemenem ovcí v našich chovech  
Chovatelé upřednostňující extenzivní systém chovu oceňují nenáročnost vřesových ovcí
Valaška je jednou ze dvou našich národních plemen ovcí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down