30.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štěstí přeje připraveným

Josef Sojka z Asociace soukromého zemědělství Brno se spolu se svou rodinou, manželkou Jarmilou a dvěma ze svých tří synů – Tomášem a Ondrou, věnuje provozu výkupu a skladování rostlinných komodit v Tišnově. Zároveň hospodaří v nedalekém Deblíně, městysi v Křižanovské vrchovině, s nímž pojí Sojkovi dlouhá rodinná tradice sedlačení. Třetí ze synů, historik a právník Josef, vypátral, že rod zde má své kořeny od roku 1640.

„V Deblíně bylo před kolektivizací hodně hospodářství, a to buď menších sedmihektarových, nebo větších čtrnáctihektarových. Naše patřilo mezi větší a na tátu ostatní sedláci hodně dali. Trochu tím připomínal Františka ze známého filmu Všichni dobří rodáci. Po vynuceném vstupu do družstva pracoval jako agronom – bez sedláků, jejich znalostí, umu a dřiny by to nešlo, to by to kolektivní hospodaření hodně rychle skončilo. Bohužel o pár let později přišel táta při práci na poli nešťastnou náhodou o nohu a v roce 1970 zemřel, bylo mu tehdy 44 let, mně 15…,“ vzpomíná Josef Sojka.

Ten se tenkrát rozhodl pro vzdělání v duchu rodinné tradice a vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, Provozně ekonomickou fakultu. O navrácení rodině zabraných pozemků požádal ještě předtím, než v roce 1991 začal platit zákon o půdě a jiném zemědělském majetku. Inspiroval tím řadu svých kolegů, jenom v samotném Deblíně jich dodnes hospodaří osm.

V roce 1992 vypracoval Josef Sojka jednoduchý privatizační projekt na areál hospodářského družstva v Tišnově a byl jediným zájemcem, získal ho za účetní cenu. „S odstupem času si uvědomuji, že jsem netušil, do čeho jdu. Byl jsem hozen do vody, vše se učil za pochodu, k tomu vysoký úvěr… Převzal jsem ale dva původní zaměstnance, z nichž jeden u mě zůstal sedmnáct let, druhý devatenáct a oba mi značně pomohli, uvedli mě mimo jiné i do problematiky,“ informuje Josef Sojka.

O dva roky později hledali zástupci tehdejšího mlékárenského podniku – Průmyslu mléčné výživy, sklad potřebný k distribuci sunarů do lékáren, a zároveň potřebovali i obchodního zástupce. Štěstí přeje připraveným a pro Josefa Sojku tak začala zajímavá spolupráce. Na deset let se stal distributorem dětských výživ pro Jihomoravský kraj, což jeho firmě umožnilo určitou finanční stabilizaci, a od té doby slouží tišnovské prostory opět hlavně svému původnímu účelu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down