01.03.2024 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stovky milionů eur na výzkum a inovace, zdraví a welfare zvířat

Evropská komise, členské státy EU a přidružené země spojily své síly, aby financovaly dvě významná partnerství v oblasti výzkumu a inovací v klíčových oblastech zemědělské výroby. V příštích sedmi letech se budou zabývat agroekologií a zdravím a dobrými životními podmínkami zvířat, což jsou zásadní otázky udržitelného zemědělství a potravinových systémů.

Evropské partnerství v oblasti agroekologie a Evropské partnerství v oblasti zdraví a dobrých životních podmínek zvířat se zahajují pod záštitou rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa, a to po několikaletém spoluvytváření se zapojením Evropské komise. Tato partnerství propojí financující organizace, výzkumné ústavy, laboratoře, univerzity, průmyslové partnery a další klíčové zúčastněné strany z členských států EU a zemí přidružených k programu Horizont Evropa s cílem pokročit ve výzkumu a vytvářet použitelné inovace.

Jaký je rozpočet

Rozpočet EU pokryje až 50 % nákladů na tato dvě partnerství, jejichž celková výše se odhaduje na 600 milionů eur, zatímco druhou polovinu pokryjí členové konsorcia partnerství. To podtrhuje závazek EU nalézt konkrétní řešení pro výzvy v oblasti udržitelnosti v odvětví zemědělství a schopnost mobilizovat partnery v členských státech EU a zemích přidružených k programu Horizont Evropa. To rovněž vytváří synergie a podporuje úspory z rozsahu.

Partnerství v Evropě

Evropská partnerství jsou nástrojem, který má sladit výzkumné programy EU a zúčastněných zemí. Evropská komise, členské státy EU a přidružené země spojily své síly, aby financovaly dvě významná partnerství v oblasti výzkumu a inovací v klíčových oblastech zemědělské výroby. V příštích sedmi letech se budou zabývat agroekologií a zdravím a dobrými životními podmínkami zvířat, což jsou zásadní otázky udržitelného zemědělství a potravinových systémů.

Výzkum a inovace na podporu agroekologie

V souladu se Zelenou dohodou pro Evropu bude partnerství podporovat zemědělce znalostmi a nástroji, které jim například pomohou plánovat a zavádět zemědělské postupy potřebné v jejich konkrétních podmínkách, aby se minimalizovalo využívání externích vstupů, zvýšila diverzifikace a maximalizovalo poskytování ekosystémových služeb ze zemědělské činnosti. Partnerství má vytvořit a podporovat síť živých laboratoří a výzkumných infrastruktur a bude hrát klíčovou roli při urychlení zavádění agroekologie v celé Evropě. Bude podporovat výměnu znalostí mezi zeměmi a regiony, podporovat vědecko-politický dialog a poskytovat zemědělcům postupy připravené k přijetí.

Výzkum v oblasti zdraví a welfare zvířat

Partnerství v oblasti zdraví a dobrých životních podmínek zvířat je zaměřeno na vytvoření výzkumného a inovačního ekosystému, vývoj nových metodik a produktů pro prevenci, odhalování a reakci na infekční nákazy zvířat, jako jsou nástroje na podporu hodnocení rizik nákaz; produkty, jako je diagnostika, kandidátní vakcíny. Přispěje ke zlepšení životních podmínek zvířat, například tím, že prozkoumá možnosti produkčních systémů, které jsou šetrnější k dobrým životním podmínkám, nebo tím, že podpoří nástroje, které zemědělcům pomohou sledovat dobré životní podmínky jejich zvířat. Tímto způsobem dále podpoří udržitelné odvětví živočišné výroby. Partnerství bude chránit veřejné zdraví bojem proti nákazám zvířat, které představují riziko pro lidské zdraví a bezpečnost potravin, tím, že poskytne řešení pro omezení používání antimikrobiálních látek nebo nabídne alternativy. S ohledem na přístup „Jedno zdraví“ podpoří rovněž účinnou koordinaci výzkumu a inovací v oblasti zdraví zvířat, veřejného zdraví a životního prostředí s cílem řešit složité výzvy, které představují přenosné nákazy zvířat.

ag-press.eu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down