19.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strakatý skot na přehlídce býků

Ve středu 17. května se na inseminační stanici v Hradištku pod Medníkem uskutečnila tradiční přehlídka plemenných býků pořádaná společností Natural, spol. s r. o. Celkem se divákům představilo devět zástupců strakatého skotu, jeden brown-swiss, deset holštýnů a devět představitelů masných plemen.

Komentování dojených plemen se ujal šlechtitel Ing. Josef Šlejtr. První třetina přehlídky patřila jako tradičně býkům strakatých plemen – začínalo se od těch nejmladších. První do předvadiště nastoupil JHB Hasek HCH-155 narozený v Zemědělské a. s. Horní Bradlo. „Tento syn Hashtaga a velmi plodné matky i celé rodiny matek býků se může pyšnit hodnotou selekčního indexu GZW 139. Hasek je nejlepším synem Hashtaga, pokud jde o index masné užitkovosti (FW 127) a patří v tomto ohledu mezi čtyři nejlepší býky registrované v ČR,“ upozornil Josef Šlejtr. Ak dodal, jeho otec je dnes velmi frekventovaným otcem býků. Dále zdůraznil potřebu rozkládat riziko mezi více používaných býků.

Jinou pozici má druhý v pořadí předvedených býků, Wazibo HG-551. Ten je jediným synem svého otce Razfaze a to v celé populaci. Wazibo pochází z podniku Horal, akciová společnost, Hláska. Jeho matka zatím uzavřela dvě laktace s průměrným indexem stáda 121. „Tento býk nabízí optimální střední až menší tělesný rámec spojený s nadprůměrným osvalením dcer. Je zlepšovatelem produkce mléka i masa, ale i plošně znaků fitness. Jeho výraznými přednostmi jsou plemenné hodnoty pro perzistenci laktace a mezilaktační nárůst. Díky tomu může být vhodným partnerem třeba pro dcery JHB Mogula HG-402,“ sdělil Ing. Šlejtr.

Příznivce domácího šlechtění rozhodně musel potěšit v pořadí třetí býk JHB Horymir HCH-136. Oba jeho rodiče, stejně tak jako otec matky pocházejí z České republiky. Otcem Horymíra je Timur HCH-94, jenž pochází ze ZD Nová Ves Víska. „Horymírova matka JHB Blanka 12 je ze Zemědělské a. s. Horní Bradlo. Tato plemenice potěší výborným mléčným výkonem kombinovaným s vynikající plodností. Jejím otcem je český býk Rocky RAD-544 narozený v  DVP, družstvo Pyšel. Horymír, stejně jako jeho otec Timur, vyniká především plemennou hodnotou pro množství mléka (+1267 kg),“ komentoval řečník.

Jak uvedl, skvělými indexy se může chlubit i další z předvedených JHB Zoltan ZEL-151. „Díky GZW 138 je nejlepším domácím synem Zeigera. Extrémní hodnota indexu masné užitkovosti FW 127 je identická jako v případě prvního předvedeného býka Haska. Skvělé je i mléko na úrovni + 1229 kg.  Jeho otec Zeiger má již první dojící dcery a pokud udrží svoje čísla, může se stát v srpnu nejlepším býkem prověřeným kontrolou dědičnosti na dcerách. Jediným omezením je nedoporučení pro inseminaci jalovic,“ upozornil šlechtitel společnosti Natural.

Skupinu starších strakatých býků uvedl JHB Varan EG-077.  Kvůli výrazným plemenným hodnotám pro znaky zevnějšku o něm přednášející hovořil jako o plemeníkovi vhodném pro vystavující chovatele. U velmi známého JHB Turbona HCH-090 zmínil, že jde v posledních letech o nejvyužívanějšího strakatého býka ze šlechtitelského programu Naturalu. V roce 2022 byl pátým nejpoužívanějším býkem v České republice. Důvodem obliby tohoto Hurlyho syna byly podle slov komentátora zpočátku jeho vysoké indexy a později se k nim přidala také vynikající vlastní plodnost tohoto býka.

Fanfáry přivítaly posledního strakatého býka na přehlídce, impozantního Helikona HCH-078. Helikon byl dovezen na Hradištko z Německa a v několika zemích byl nasazen jako otec býků.  Dnes má Helikon již první dojící dcery a v srpnu se očekávají jeho výsledky prověření na dcerách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down