29.07.2010 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strakatý skot ve východních Čechách

Již šestý ročník chovatelského dne proběhl v areálu živočišné výroby v Syřenově. V předvadišti se představilo 26 prvotelek a starších krav ze sedmi zemědělských podniků, s nabídkou techniky a služeb se prezentovala zhruba dvacítka firem. Úroveň prezentovaných zvířat se podle hodnocení za poslední dva roky velmi zlepšila, krávy byly vesměs konstitučně pevné, s dobrým užitkovým typem.

Chovatelský den organizovala pod záštitou Libereckého kraje společnost Chovservis spolu s podnikem ZEOS Lomnice, a. s., a Sdružením východočeských chovatelů hospodářských zvířat.

Ideální typ

Šampiónkou chovatelského dne se v Syřenově stala kráva na druhé laktaci z podniku Agrochov Stará Paka, a. s., stáj Brdo. Plemenice s číslem 134759/952 po otci MOR-040 se narodila 24. 2. 2006 a otelila 21. 7. 2009. „Tato plemenice představuje ideální kombinovaný užitkový typ, je kapacitní, má nadprůměrné tělesné rozměry a také funkční končetiny,“ uvedl na její adresu hodnotitel Pavel Král ze Svazu chovatelů českého strakatého skotu. Stříbrnou příčku vybojovala reprezentantka akciové společnosti ZEOS Lomnice, stáj Rváčov, s číslem 127483/951. Prvotelka po otci HG-237 (otec matky HG-076) se narodila 12. listopadu 2007 a otelila 30. prosince 2009. Podle vyjádřené Ing. Krále disponuje dobrým kombinovaným typem, má výrazné středotrupí a kvalitní vemeno. „Tato kráva má před sebou slibnou budoucnost,“ konstatoval hodnotitel.
Třetí místo obsadila domácí plemenice, prvotelka z podniku ZEOS Lomnice, stáj Syřenov, která se narodila 9. 9. 2007 a otelila 28. 11. 2009. Pochází z plemenné kombinace BA-078 x RAD-028. Tato kráva číslo 127394/951 zabodovala konstituční pevností a korektními končetinami.
Souboj o nejlepší vemeno vyhrála také reprezentantka domácích. Kráva na čtvrté laktaci s číslem 103085/951 po býku MOR-119 (OM: BJ-133) se narodila 26. dubna 2005 a otelila 9. února 2010. „Její vemeno je kapacitní, dobře upnuté, žlaznaté a má optimálně postavené struky,“ sdělil Ing. Král důvod svého rozhodnutí. Kromě toho tato plemenice vyniká i dobrým kombinovaným užitkovým typem.

O podniku

Akciová společnost ZEOS Lomnice má dlouholetou historii. V roce 1992 se bývalé JZD transformovalo na Zemědělsko - obchodní družstvo Lomnice nad Popelkou (ZOD Lomnice nad Popelkou). V roce 1999 založilo ZOD Lomnice nad Popelkou dceřinou společnost s názvem Zeos Lomnice, a. s., se základním kapitálem 175 mil. Kč.
Podnik se zabývá především zemědělskou činností. Hospodaří na okrese Semily v bramborářské výrobní oblasti s průměrnou nadmořskou výškou 480 m a mírně chladným podnebím.
Stěžejním zaměřením společnosti je výroba mléka. Chová okolo 1000 krav a 2000 kusů v ostatních kategoriích skotu. V rostlinné výrobě hospodaří na 1774 ha orné půdy a na 916 ha trvalých travních porostů. Na orné půdě se pěstují především krmné plodiny pro zajištění krmivové základny. Na zbylé části najdeme tržní plodiny – například řepku, mák nebo sladovnický ječmen.
ZEOS Lomnice se zabývá též řadou nezemědělských činností. Patří mezi ně prodej pohonných hmot, maziv, hutního materiálu, pneumatik. Dále zajišťují prodej a servis dojení a stájového příslušenství, opravují zemědělské a komunální stroje a provozují dřevovýrobu.
Podle vyjádření ředitele podniku Ing. Jiřího Laciny se ani v Lomnici krizi nevyhnuli: „Na rozdíl od jiných subjektů jsme zatím nemuseli výrazně snížit stavy dojnic, pouze jsme přechodně zvýšili úroveň selekce ve prospěch zařazení kvalitních prvotelek. Dále pokračujeme v přípravě investičních projektů, jedná se například o nový kravín ve Rváčově, senážní žlab v Syřenově nebo bioplynovou stanici u Lomnice nad Popelkou,“ informoval Ing. Lacina.

Klíčové informace:

 Na chovatelském dni v Syřenově se stala šampiónkou dcera býka MOR-040 z Agrochovu Stará Paka.
 Cena za nejlepší vemeno zůstala v Syřenově, získala ji dcera býka MOR-119.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down