Nízkonákladová a snadno proveditelná intervence na mléčných farmách snižuje počet spor v syrovém mléce, prodlužuje trvanlivost mléka, snižuje vystavení spotřebitelů produktům snížené kvality a snižuje plýtvání potravinami, což má pozitivní dopad na životní prostředí.
Bakteriální spory, které se nacházejí v syrovém mléce, mohou přežít podmínky zpracování při výrobě mléka, včetně pasterizace a sušení. Proto je žádoucí syrové mléko s nízkým obsahem spor je žádoucí. Nedávná studie ukázala, že praní ručníků a jejich úplné vysušení, stejně jako školení zaměstnanců dojírny, aby se zaměřili na čištění struků, významně snížila hladiny spór v syrovém mléce v bazénech. Kontrolní strategie pro snížení kažení mléčných výrobků bakteriemi tvořícími spory se zaměřují především na zpracovatelské zásahy, jako je odstřeďování a mikrofiltrace, pasterizace. Snížení množství spor v syrovém mléce kontrolou postupů řízení v zemědělských podnicích je pro získání syrového mléka s nízkým obsahem spor.
Zásady jsou
Přidání chlorového bělidla v koncentraci 200 ppm praní ručníků použitých při přípravě vemene před nasazením dojicí jednotky. Vyprané ručníky zcela vysušit. Zajistit školení zaměstnanců dojírny o důležitosti důkladného čištění struků během dojení.
Testování bazénových vzorků mléka
Infekční zoonotická onemocnění přenosná mlékem, jako je Q horečka, brucelóza, salmonelóza a tuberkulóza, představují značná rizika pro veřejné zdraví těch, kdo konzumují syrové mléko, a způsobují velké ekonomické ztráty ve stádech dojnic po celém světě. Hlavním požadavkem úspěšného programu dohledu ve stádech dojnic je testování vzorků mléka s cílem stanovit výchozí úrovně, podle nichž lze měřit účinky zlepšení hygieny.
Horečka Q
Horečka Q je způsobena Coxiella burnetii, což je obligátní intracelulární bakterie s velmi vysokou infekční kapacitou. Krávy jsou jedním z hlavních rezervoárů Coxiella burnetii a tato bakterie je nejhojnější v porodních produktech, moči, výkalech a mléce infikovaných zvířat. Cesty přenosu na člověka jsou vdechování aerosolizovaných bakterií z placenty, výkalů a moči infikovaných zvířat nebo požití kontaminovaných syrových mléčných výrobků, transfuzi krevních produktů, sexuální přenos a profesionální expozice v případě patologů nebo mikrobiologů. Příznaky u infikovaných krav jsou spontánní potraty, endometritida, mastitida a neplodnost. U lidí se horečka Q může projevit jako akutní onemocnění, obvykle jako horečnaté onemocnění, pneumonie, hepatitida nebo přetrvávající infekce endokarditidou.
Brucelóza
Brucelóza je jednou z nejčastějších zoonotických onemocnění v mnoha částech světa. U skotu je brucelóza způsobena Brucella abortus, který může být snadno přenášen na člověka prostřednictvím kontaminovaných potravin a mléčných výrobků, pracovního kontaktu, vdechování infikovaných aerosolů a kontaminace sliznic nebo otevřených ran fetálními tekutinami. Brucelóza vede k významným ekonomickým ztrátám způsobeným mrtvě narozenými telaty, sníženým procentem zabřezávání, náklady na zdravotní péči, porody slabých telat a porážkami v důsledku neplodnosti.
Tuberkulóza
Mycobacterium caprae a Mycobacterium bovis způsobují tuberkulózu u dojnic a lidí. Hlavní cestou přenosu tuberkulózy u dojnic je aerosol kapének vznikajících při kašli a kýchání. Lidé mohou být také infikováni mlékem, mléčnými výrobky a konzumací masa z infikovaných zvířat.
Salmonelóza
Salmonelóza je jedním z nejčastějších bakteriálních onemocnění z potravin na světě. Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium a Salmonella bongori se obvykle nacházejí ve střevech lidí a dojnic, protože jsou hlavním rezervoárem těchto bakterií. K infekci u lidí dochází po pití kontaminované vody a požití kontaminovaného kravského mléka a masa a po přímém kontaktu s infikovanými zvířaty, jejich výkaly a životním prostředím.
Omezení testování mléka
Při bazénovém testování mléka se mléko infikovaných laktujících krav ředí mlékem od neinfikovaných krav, což zase snižuje citlivost této metody ve srovnání s testováním mléka od konkrétních zvířat. Kromě toho interpretaci výsledků testů z bazénů ovlivňují faktory, jako je významná variabilita, pokud jde o definici stáda pozitivních na chorobu, interpretaci výsledků testů, interpretaci faktorů zkreslujících výsledky, jako je stav očkování.
Závěr
Zvýšení velikosti stáda dojnic zvyšuje riziko endemicity patogenů. Je proto nezbytné vytvořit programy snížení výskytu infekčních onemocnění. Testování bazénových vzorků mléka je pohodlný a informativní způsob, jak sledovat zdraví stáda a kvalitu mléka. Vyhodnocení vzorků mléka odebraných po mnoho měsíců upozorňuje na přítomnost nových, opakujících se infekcí stáda.
Dairy Global