16.09.2019 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strategie výživy u nosnic

Výživa je alfou a omegou pro maximální využití genetického potenciálu drůbeže. U slepic nosného typu je strategie výživy zaměřena na optimální tělesnou kondici kuřic, která je předpokladem nastartování odpovídající užitkovosti, respektive snášky.

Ne každý si uvědomuje, že s nastartováním celoživotní užitkovosti je třeba začít již během odchovu kuřic. Z hlediska požadavků na výživy je třeba zohledňovat především dvě fáze růstu, a to od prvního dne a dále od 18. týdne věku kuřic. V prvních deseti týdnech dojde u mladých slepic nejprve k rozvoji orgánů a kostry, které jsou důležité pro následnou produkci. Aby kuřice nepřerůstaly a držely se hmotnostní křivky doporučované šlechtitelskou firmou v technologickém postupu, omezuje se jim v období od jedenáctého do patnáctého týdne příjem živin. V chovatelské praxi tento požadavek řeší navýšeným podílu vlákniny v krmné směsi se zastoupením 15 % otrub. Tím se současně připraví trávicí trakt kuřice na vyšší příjem krmiva, který je potřebný na začátek snášky. Od 16. týdne u kuřic dochází k rozvoji reprodukčních orgánů, který je ukončen ve 23. týdnu.
Cílem je odchovat slepici, která má v 18. týdnu věku robustní tělesný rámec a tělesnou hmotnost odpovídající technologickému doporučení šlechtitelské firmy. Přitom by měla mít vysoký příjem krmiva. Nedostatečný příjem krmiva na počátku snáškového cyklu, kdy rapidně narůstá produkce, se u nosnice může projevit zastavením růstu, ale také snížením její tělesné hmotnosti s následnými metabolickými komplikacemi či defekty na kostře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down