13.01.2022 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stres se nevyhýbá ani koním

Stres způsobuje problémy nejenom člověku, ale i zvířatům, takže ani koně nejsou výjimkou. Co vše může koně stresovat? Nabízí se spousta příčin: transport, koupání, stříhání, návštěva veterináře, úprava kopyt, uzdění, sedlání… možností je vskutku mnoho. Diagnostika a terapie však není úplně snadným úkolem, a tak vědci stále pátrají po nových možnostech.

Se stresem má spousta lidí bohaté zkušenosti. Ovlivňuje nejenom výkon, ale i zdraví, a to zejména při dlouhodobém působení. U někoho je vliv stresu patrný na první pohled, u jiného se tak snadno odhalit nedá. Podobně je tomu u koní. Někteří se vystresují snadno, jiní jsou podstatně odolnější. Ačkoliv většina chovatelů koní či jezdců dokáže rozpoznat, zda je zvíře rozrušeno, tak to v některých případech nemusí být zcela zřejmé, zejména prošel-li kůň dobrým tréninkem.

V rámci výcviku se koně mimo jiné učí potlačovat své reakce na vnější stresující faktory, protože žádný jezdec či chovatel nepotřebuje, aby v klíčové situaci, z níž mají strach nebo jsou nervózní, reagovali nežádoucím způsobem. Ale i když se koně naučí své reakce více či méně ovládat, tak to ani zdaleka neznamená, že by pociťovali menší stres. Pokud jde o odhalení jeho působení a intenzity, tak lze využít například monitory srdeční činnosti nebo stanovení hladiny kortizolu v krvi, což nejsou zrovna operativní metody. Proto vědci z University of Guelph chtěli otestovat nějakou méně náročnou, ale hlavně neinvazivní metodu, a tak se rozhodli zjistit, zda by jako spolehlivý indikátor mohly posloužit některé fyzické projevy a zaměřili se na koňské oči, přesněji řečeno horní oční víčka.

Podle profesorky Katriny Merkies z Department of Animal Bioscience na Ontario Agricultural College byla jejich studie považována za první, která prověřovala význam záškubů očních víček jako možného indikátoru stresu u koní. Vycházeli z předpokladu, že u člověka je změna způsobu a frekvence mrkání vyvolaná stresem známá, i když některé studie ukázaly, že rozrušený člověk mrká více, zatímco podle jiných mrká méně. Bylo by však možné nalézt podobné spojitosti u koní?

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down