07.04.2016 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stříbro ve Farmě roku 2015

Stříbrnou příčku v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2015, jejíž výsledky byly vyhlášeny na začátku prosince v rámci slavnostního večera v pražském Divadle ABC, se stal statek Nový Dvůr rodiny Váňových z Kroměříže.

Krásný statek Nový Dvůr na samém konci Kroměříže je důkazem toho, že na plnění svých snů není nikdy pozdě. Po 15 letech hospodaření v pronajatých prostorách ho vystavěl společně se svou rodinou jeden ze spoluzakladatelů celostátní asociace a velký zastánce svobodného hospodaření Jan Váňa. Na 400 hektarech orné půdy se věnuje pěstování obilnin, řepky, kukuřice na zrno, máku a kmínu. Součástí rodinného statku je i První selský pivovárek provozovaný synem Jana Váni, kde se ročně vyrobí tisíc hektolitrů piva šesti druhů, mezi nimi například Sedlák či Sedláček. Stále aktivní Jan Váňa, ač již několik let v důchodovém věku, udržuje čilé kontakty s kolegy sedláky a neváhá jim předávat své dlouholeté zkušenosti.
Velmi silný zemědělský gen, pevné rodinné zázemí a víra v Boha byly podle slov Jana Váni nejdůležitějšími předpoklady pro to, aby se ve věku, kdy již mnozí přemýšlejí spíše o zaslouženém odpočinku, rozhodl bez hektaru vlastní půdy, potřebného zázemí pro hospodaření a finančních prostředků věnovat sedlačině. A jak to vlastně všechno začalo?
Jan Váňa dostal po absolvování zootechnického vzdělání na Vysoké škole zemědělské v Brně, kde se seznámil se svou ženou Marií, umístěnku do JZD Oudoleň na Havlíčkobrodsku. Jeho paní z této oblasti pochází, konkrétně ze selského rodu z Ovesné Lhoty u Světlé nad Sázavou, on sám se narodil a vyrůstal u Hranic na Moravě.*
Více si přečtete ve Farmáři č. 3

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down