08.08.2018 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho a nedostatek píce pro skot

Sucho, sucho a zase sucho. V poslední době je velmi časté a vyvolává vrásky na tváři nejen zemědělcům. S nedostatkem vláhy a tím i nižším výnosem mnohdy kvalitativně horšího pícního porostu se musí vyrovnat také chovatelé holštýnských dojnic. Jak pro velmi výkonné a náročné plemeno zajistit dostatek kvalitního krmení, to jsem zjišťovala na farmě Basíkových nedaleko Tábora.

Jednou z možností, jak zajistit kvalitní píci v příštích letech, jsou obnovy trvalých travních porostů. Spočívají nejčastěji v zorání a opětovném zasetí kulturními druhy. Nezbytné je podzimní i jarní hnojení a vápnění pro udržení spektra kulturních trav. Na jaře se pak doporučuje vláčení.

Farma Basíkových v Zárybničné Lhotě nedaleko Tábora hospodaří na 308 hektarech zemědělské půdy, z nichž 60 ha připadá na trvalé travní porosty. Na orné půdě se využívá pětihonný osevní postup (dva hony pšenice, 1 hon řepky, 1 hon kukuřice a 1 hon tritikale).

Základní stádo tvoří 70 holštýnských krav s průměrnou roční užitkovostí na úrovni 12 000 litrů mléka s 3,8 % tuku a 3,3 % bílkovin. Denně se prostřednictvím MHD Jih prodá 2200 litrů mléka.

Rodinná farma provozuje také bioplynovou stanici s výkonem 250 kW, která spotřebovává část objemných krmiva a hnůj. Teplo se využívá pro provoz farmy a vytápění přilehlých rodinných domů.

„Máme za sebou dva extrémně suché roky, v tom loňském přitom uschl i porost jetele. Proto s poradcem ze společnosti Fides Agro. Milanem Liklerem hovoříme o tom, jak zajistit dostatek objemných krmiv pro skot i bioplynku,“ komentuje farmář.*

 

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down