Sezónní předpovědi počasí ukazují na teplejší než průměrné, nadprůměrné množství srážek ve Středomoří, ale nižší než obvykle ve střední a severní Evropě, zejména v regionech kolem Baltského moře. Pokračující sucho v Evropě představuje pro celý kontinent různé výzvy. Vzhledem k obnově na jihu a vznikajícím suchům na severu Evropská komise plánuje pomoci postiženým zemědělcům.
Vzhledem k tomu, že letní předpovědi předpovídají různé povětrnostní podmínky, je zásadní plánování přesně na míru.
Obnova oblastí a vznikající sucha
Evropa stále čelí náročným podmínkám sucha, které nadále ovlivňují zemědělství, energetiku a vodní zdroje. V polovině června 2023 se naměřilo sucho jako velké sucho v roce 2022 v Evropě. Stejné, které měl rozsáhlé dopady na vodní zdroje, zemědělství a energetiku. Jižní Evropa trpí dlouhodobým suchem, ale díky nedávným dešťům se zdá, že se postupně zotavuje. Na Pyrenejském poloostrově však nedávné srážky nestačily k tomu, aby vyvážily dlouhodobý nedostatek dešťů a účinky prodloužených veder. V důsledku toho přetrvává „varovná“ úroveň sucha. Nové sucho se hromadí kolem Baltského moře, Skandinávie, Spojeného království, Irska a Německa. To vyvolává obavy, jak budou plodiny růst.
ředpovědi počasí a plánování
Sezónní předpovědi počasí ukazují na teplejší léto, s nadprůměrnými srážkami očekávanými pro oblast Středomoří, ale očekává se, že ve střední a severní Evropě, zejména v oblastech kolem Baltského moře, budou srážky výrazně nižší než obvykle. V současnosti se předpokládá, že léto 2023 bude pro vodní zdroje rozhodujícím obdobím s rizikem kritického nedostatku. Tato situace vyžaduje pečlivé plánování a proaktivní přístupy. Je důležité si uvědomit, že různé regiony se potýkají s různými podmínkami sucha, a jako takové vyžadují odpovídající řešení.Vzhledem k prognózám je klíčové pozorně sledovat vývoj sucha a realizovat komplexní vodohospodářské plány. Evropská komise zvažuje poskytnutí dalších 330 milionů eur zemědělcům ve 22 zemích Evropské unie, které byly těžce zasaženy suchem.
AgPress