15.05.2008 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svátek plemene charolais se blíží

Plemeno charolais se označuje za formuli 1 v oblasti masného skotu z hlediska přírůstků. Jatečná zvířata vynikají kromě toho velmi dobrou výkrmností a také nízkým podílem tuku. Charakteristická je pastevní schopnost s příznivou spotřebou objemných krmiv. Krávy se vyznačují dobrou mléčností, vyjádřenou intenzivním růstem telat, především do věku 120 dnů. Významnou vlastností je plodnost, dlouhověkost a dobré zdraví bez geneticky podmíněných poruch.

V srpnu 2008 čeká naši zemi významná chovatelská událost. Spolu s Maďarskem a Slovenskem hostí Česká republika 35. mezinárodní kongres chovatelů plemene charolais.
Podrobnější informace o připravované akci se zájemci dozvěděli na klubu chovatelů plemene charolais, který se konal v polovině března v Hradištku pod Medníkem.

Kongres charolais

Na mezinárodní kongres se chystají také hosté hradištského setkání Patrick Reverse a MVDr. Boris Kasatkin, kteří se s přítomnými podělili o některé informace týkající se situace ve Francii. Patrick Reverse chce podpořit české chovatele při přípravě zvířat na výstavy spojené s kongresem například tím, že s vlastní úpravou pomohou českým chovatelům francouzští technici.
Součástí kongresu budou charolaiské dny, které proběhnou na výstavišti v Přerově ve dnech 22. až 24. srpna. Další přehlídky zvířat se uskuteční v areálu odchovny plemenných býků v Cunkově, kde budou připravena chovná zvířata a také aukce plemenného materiálu (jalovice a býci). V rámci programu si návštěvníci prohlédnou také farmy v podnicích Sokolovská uhelná, a. s., a Farmy Trojmezí a Pastviny v blízkosti Aše.
Patrick Reverse ocenil vývoj chovu charolais v Čechách za posledních patnáct let. Podle něj je dobře, že se mezinárodní kongres koná mimo jiné právě v České republice: „Jsem přesvědčen, že čeští chovatelé mají co ukázat,“ konstatoval.

Situace ve Francii

Ve Francii se chová okolo 1,8 milionu kusů skotu plemene charolais. Ani v kolébce tohoto plemene se nevyhnou změnám. Díky ekonomickým podmínkám se podniky zvětšují, automatizují a chovatel tak může věnovat více času rodině a méně farmě. „O to více je ale důležitá selekce na snadnou ovladatelnost zvířat,“ podotýká Reverse.
Za slabší stránku plemene označil řečník průběh porodů. Doporučuje proto selekci na snadnost porodů, mateřské vlastnosti a bezrohost. Podle jeho slov je možné najít plemeníka geneticky vybaveného snadnými porody, vynikajícími přírůstky a dobrými mateřskými vlastnostmi.
Jako příklad uvedl Patrick Reverse několik býků z programu Charolais Optimal 2008. Spermatem býka Pinay (ZCH-809), jehož otcem je známý Impair, bylo za minulý rok provedeno okolo 32 000 inseminací. Disponuje plemennou hodnotou pro snadnost porodů na úrovni 110, pro hmotnost odstavovaných telat na úrovni 114 a pro maternální znaky na úrovni 113.
Jeden z nejlepších francouzských otců z hlediska maternálních znaků je syn Habita Populair ZTI-240 (PH = 119). Kromě toho nabízí vysokou plemennou hodnotu pro mléčnost, hmotnost odstavovaných telat (obojí 119) a také fertilita krav je dobrá (PH = 106). Reverse tohoto býka doporučuje pro inseminaci krav.
Jako příklad mladého býka uvedl řečník plemeníka jménem Suedois (ZTI-245), který podle něj představuje novou linii k využití v inseminaci. Jeho plemenné hodnoty jsou: pro hmotnost odstavovaných telat na úrovni107, pro mateřské vlastnosti 113 a pro mléčnost 112.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down