Stejně jako v předchozích třech letech si Krajská organizace Svazu chovatelů ovcí a koz Libereckého kraje pro letošní konání Svatováclavského nákupního trhu beranů a kozlů vybrala kozí farmu v Pěnčíně u Železného Brodu. V jejím areálu proběhla nejen bonitace aukčních plemeníků a volba sympaťáka výstavy, kterého ze čtyřiapadesáti předvedených zvířat vybírali návštěvníci, ale také ukázky tradičních řemesel. Nechyběly ani ochutnávky specialit z jehněčího masa a kozího sýra nebo soutěže pro děti.
Tradičně na svatého Václava pořádá krajské sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz (SCHOK) nákupní trh beranů a kozlů. V pořadí čtvrtá chovatelská akce spojená s výstavou drobných přežvýkavců doplněná o škálu doprovodných akcí pro malé i velké návštěvníky si získává stále více příznivců. Letošní bohaté návštěvě areálu kozí farmy manželů Josefa a Dagmar Pulíčkových v Pěnčíně přispěl nejen bohatý program, ale i slunečné počasí, které na sklonku babího léta přilákalo mnoho rodin s dětmi.
„Stejně jako loni přijalo pozvání na naši akci několik významných hostů, z těch letošních například člen rady kraje pro resort zemědělství a životního prostředí Ing. Jaroslav Podzimek, dále člen zemědělského výboru Poslanecké sněmovny ČR Zdeněk Mach, předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach, zástupkyně Agrární komory Libereckého kraje Vlaďka Pachlová nebo poradkyně ÚZEI Praha pro Liberecký kraj Ing. Jitka Tvrzníková. Naším záměrem je propagovat chov ovcí a koz v celé jeho šíři. Návštěvníci Svatováclavského trhu tak mohou vidět nejen samotná zvířata, ale ochutnat i některé speciality z jehněčího a kozího masa nebo přírodní kozí sýry. Máme připravené i ukázky práce pasteveckých psů, střiže ovcí nebo zpracování vlny. Nedílnou součástí naší prezentace je i představení tradičních řemesel, například kovářství, košíkářství nebo keramiky. Snažíme se také o podchycení zájmu dětí. I proto jsme místo pořádání podzimního nákupního trhu beranů a kozlů zvolili na kozí farmě Pulíčkových, kde děti mají možnost vidět ještě krávy, koně, prasata, králíky nebo různá plemena drůbeže. Novinkou je i prohlídka muzea zemědělských strojů. Kromě toho mohou ještě okolí areálu farmy sledovat ze sedla na koni nebo z traktoru. Pokud by měly zájem o delší trasu, tak je pro ně připravená vyhlídková jízda silničním vláčkem, který provozují majitelé farmy. Na trase z Pěnčína do Horní Černé Studnice je k vidění hned několik zajímavých památek. K dobré náladě jistě přispěje i hudební skupina Donaha,“ uvedla tajemnice krajské organizace Věra Jaklová (Sokolová).
Aukční zvířata
Z celkového počtu osmačtyřiceti předvedených aukčních beránků jich sedmnáct zastupovalo plemeno suffolk, šestnáct plemeníků pak reprezentovalo plemeno romney, deset východofrískou ovci, čtyři byli zástupci shetlandské ovce a jeden romanovské ovce.
Devět suffolských beránků pocházelo ze šlechtitelského chovu Pavla Sokola z Rychnova u Jablonce nad Nisou, který předvedl potomstvo po plemenících linií Hannibal, Harmonius, President, Captain a Imperator. Berany stejného masného plemene předvedli i František Draštík ze Smidar a Milan Láník z Mírové pod Kozákovem. Zatímco první z nich přivezl k bonitaci tři beránky po plemenících Mercatorovi a Presidentovi, pět samčích potomků chovatele Láníka reprezentovalo linie Hannibal a Yudo.
Druhým nejpočetněji zastoupeným plemenem nákupního trhu bylo romney. Ze šestnácti beránků jich k hodnocení exteriéru bylo předvedeno devět z chovu Karla Maříka z Jindřichovic, zbývajících sedm představil Luboš Waldman z Pasek nad Jizerou. K tomu je však třeba ještě dodat, že jindřichovický chov reprezentovali zástupci linií Okaruru a Sudaley, u druhého chovatele to byli potomci po Stormovi.
Sedm východofríských beránků linie Winston pocházelo z chovu Rudolfa Vichery z Mimoně. Další tři, tentokrát ale potomky po plemeníkovi linie Winki předvedl majitel farmy Josef Pulíček.
Jediného zástupce romanovské ovce představil Miroslav Vjater z Hradištka; jeho osmiměsíční aukční beránek reprezentoval linii Remus.
Novinkou nákupního trhu byli čtyři beránci shetlandské ovce linie Sweet z chovu Pavla Kraťuka z Mělníka, jež je prvním domácím chovatelem, kterému se podařilo toto malé kožichové plemeno odchovat.
Kromě aukčních beranů byli předvedeni ještě šest aukčních kozlů. Z toho čtyři plemene bílá krátkosrstá koza pocházeli z chovu již zmiňovaného Josefa Pulíčka, kozlíka hnědé krátkosrsté kozy k bonitaci dovezl chovatel Jaroslav Beránek z Lučan nad Nisou a reprezentanta masného plemene búrského kozlíka předvedl Libor Nekovář z Proseče nad Jizerou.
Šampióni nákupního trhu
Aukční beránky hodnotil předseda SCHOK v ČR Ing. Vít Mareš, kterému sekundovali zástupce ředitele SCHOK Ing. Richard Konrád a plemenář Ing. Milan Dvořák. Vzhledem k početnému zastoupení ovcí všech základních užitkových směrů ocenili šampióna zmiňovaného nákupního trhu z masných, kombinovaných a dojných plemen.
Šampiónem čtvrtého ročníku Svatováclavského nákupního trhu se z masných plemen stal sedmiměsíční beran Pavla Sokola, který podle hlavního bonitéra vynikal velkým tělesným rámcem s dlouhým trupem a ukázkovým osvalením. Beránek linie Harmonius si za svůj bezchybný zevnějšek získal i návštěvníky, kteří mu přisoudili ocenění sympaťáka Svatováclavského nákupního trhu 2009. Z kombinovaných plemen se hodnotící komisi nejvíce líbil beránek po beranovi Stormovi plemene romney z chovu Luboše Waldmana. Trio nejlepších v kategorii dojných plemen ovcí pak uzavíral mladý východofríský plemeník Winston Rudolfa Vichery. Z kozlů se stal šampiónem burský plemeník Libora Nekováře.
„O předvedené aukční beránky byl mezi chovatelskou veřejností velký zájem. Do samotné aukce za vyvolávací cenu šli jen tři z nich, ostatní obonitovaní berani se prodali zvlášť,“sdělila na závěr Jaklová.
(Více informací se dočtete v listopadovém čísle časopisu Náš chov.)
Klíčové informace:
– Na čtvrtém Svatováclavském nákupním trhu beranů a kozlů v Pěnčíně u Železného Brodu se bonitovalo 54 zvířat.
– Z dvanácti chovů pocházelo 48 beránků pěti plemen (shetlandská, romanovská, východofríská, romney a suffolk) a šest kozlíků bílé a hnědé krátkosrsté kozy a búrské kozy.