25.09.2020 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Světový den boje proti vzteklině

Na den české státnosti 28. září připadá i Světový den boje proti vzteklině. V České republice vzteklina sice bezprostřední hrozbu již nepředstavuje, ale riziko opětovného zavlečení nákazy na naše území stále existuje. To je důvod, proč Státní veterinární správa v rámci preventivního monitoringu vyšetřuje uhynulá volně žijící zvířata, zejména lišky, přičemž za prvních šest měsíců letošního roku bylo vyšetřeno téměř dva tisíce zvířat.

Vzteklina je virové onemocnění teplokrevných živočichů, včetně člověka, které napadá nervový systém a končí smrtí. K přenosu onemocnění dochází prostřednictvím infikovaných slin, nejčastěji v důsledku pokousání nakaženým zvířetem, případně kočičím škrábnutím. Inkubační doba kolísá od několika dnů až po několik měsíců. Propuknou-li příznaky onemocnění spočívající ve změnách chování, agresivitě či nekontrolovaných křečích, končí onemocnění vždy smrtí.
V tuzemsku stále platí povinnost očkovat a následně přeočkovat proti vzteklině ve věku od tří do šesti měsíců všechny psy, lišky a jezevce držené v zajetí. Nadále platí také povinnost předvést zvíře, které poranilo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem první a pátý den po poranění. Za první pololetí letošního roku dosud soukromí veterinární lékaři nahlásili Státní veterinární správě vyšetření téměř 800 zvířat, která poranila člověka. Ani v jednom případě zvíře nevykazovalo klinické příznaky onemocnění.
Poslední případ vztekliny u lišky byl v České republice zaznamenán před více než 18 roky. U domácích zvířat byla naposledy nakažena kočka v roce 2001. Nákazu se u nás podařilo vymýtit jednak povinným očkováním psů, které bylo zavedené již v roce 1953, a dále díky programu orální vakcinace lišek proti vzteklině. Od roku 2004 má Česká republika status země prosté vztekliny.
Očkování psů proti vzteklině je dlouhodobě součástí kontrol veterinárních inspektorů v chovech psů.
„V loňském roce kontroly Státní veterinární správy zjistily chybějící či neplatnou vakcinaci ve 360 případech. Za nesplnění povinnosti může být chovateli uložena pokuta do výše až 20 000 Kč,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
V některých evropských státech se vzteklina stále vyskytuje. Je rizikem i v řadě mimoevropských zemí, kde ji šíří především toulaví psi. Proto Státní veterinární správa opakovaně v posledních letech nabádá české turisty k opatrnosti a varuje před dovozy psů neznámého původu ze zemí s výskytem vztekliny. Evropská komise před časem představila svůj cíl vymýtit vzteklinu na celém území EU do roku 2030.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down