28.02.2020 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS podporuje vývoz českých firem do třetích zemí

Státní veterinární správa (SVS) se dlouhodobě snaží napomáhat uplatňování produkce českých chovatelů a výrobců na zahraničních trzích. V loňském roce nově SVS vyjednala či aktualizovala 34 veterinárních osvědčení pro vývoz do třetích zemí, což bylo o polovinu více než v roce 2018.

Veterinární osvědčení jsou zásadní podmínkou pro umožnění vývozu živých zvířat a živočišných produktů do třetích zemí. Dalších patnáct dokumentů je v současnosti v různé fázi schvalovacího procesu. Zástupci SVS pro zjednodušení vývozu živočišné produkce z ČR do třetích zemí průběžně vedou řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery.
„Vývozcům pomáháme zejména v případech, kdy jim jejich vlastní snahy a spolupráce s obchodním partnerem selžou a příslušný úřad třetí země požaduje jednání na oficiální úrovni se Státní veterinární správou,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal, že ve snaze vyjít našim vývozcům maximálně vstříc SVS při dlouhodobých jednáních se zahraničními úřady úzce spolupracuje s ministerstvem zemědělství a velvyslanectvími ČR ve třetích zemích.
Důležitým vývozním artiklem ČR v oblasti komodit podléhajících veterinárnímu dozoru jsou dlouhodobě živá zvířata, zejména domácí přežvýkavci. Jedná se hlavně o skot, malé přežvýkavce a prasata, pro něž se v loňském povedlo vyjednat nová osvědčení do Ázerbájdžánu, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kazachstánu, Severní Makedonie, Mongolska a Uzbekistánu.
Nezanedbatelná část vývozů se týká také živočišných produktů. Česká republika disponuje řadou mlékárenských zařízení a podniků zpracovávajících maso s ambicemi vyvážet své výrobky do celého světa. Zásadní pokrok se odehrál u vývozu vepřového masa do Hongkongu. Po několikaletém úsilí byly na základě auditu schváleny tři podniky, které tak mohou vyvážet vepřové maso do Hongkongu. Stejně dobře si vedlo i šesti potravinářským podnikům při inspekci z Kuby v ČR, která jim otevřela možnost vyvážet mléko a mléčné výrobky na Kubu.
Loni došlo také ke schválení dvou líhní pro vývoz jednodenních kuřat a násadových vajec do Chile a jedné mlékárny pro vývoz mléka a mléčných výrobků do Jižní Koreje. Rovněž se loni otevřela možnost vývozu rybích produktů do Bosny a Hercegoviny, kolagenu, a čerstvého hovězího masa do Srbska či kůže na Ukrajinu.
Objem vývozu však netvoří pouze hospodářská zvířata a potraviny živočišného původu, ale také zvířata určená do zoologických zahrad, pro která jsou stanovovány specifické vývozní podmínky. Jedná se většinou o žádosti tuzemských zoologických zahrad dodávajících zvířata do zoo ve třetích zemí. V loňském roce se jednalo zejména o šelmy a plazy do Austrálie, obecně zoo zvířata do Ázerbájdžánu a Bosny a Hercegoviny, psovité, kočkovité a lasicovité šelmy do Mexika nebo surikaty do Peru.
Zásadní úlohou veterinárního dozoru v oblasti zahraničního obchodu s třetími zeměmi je vydávání a potvrzování veterinárních osvědčení před vývozem každé zásilky podléhající veterinárnímu dozoru. Pro vývoz veterinárního zboží musí být splněny podmínky, které si stanoví konkrétní země dovozu pro konkrétní komoditu.
Celkově za loňský rok veterinární inspektoři vydali a potvrdili po provedené veterinární kontrole takřka 10 100 zásilek živých zvířat a živočišných produktů do třetích zemí, což bylo zhruba o 160 zásilek více než v roce 2018. Vývoz živých zvířat meziročně narostl o 18 % na 134 mil. kusů. U vývozu živočišných produktů došlo k mírnému poklesu na 99 000 tun, (v roce 2018 to bylo zhruba 103 000 tun).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down