25.01.2018 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systém pro aktivní ustájení koní

Pojem aktivní ustájení koní se již dostal do povědomí i českým chovatelům, i když mnozí stále ještě váhají, zda si tento systém pořídit, nebo preferovat standardní boxové ustájení. Stájí, které mají tuto technologii, je v České republice zatím málo, ale počty koní rapidně stoupají. Mnoho majitelů má určité sportovní ambice, ale někteří si koně pořizují jen jako partnera pro aktivní odpočinek. A právě pro tyto hobby koně všech plemen a věkových kategorií je systém primárně určen.

Areál vybavený systémem aktivního ustájení je totiž maximálně přizpůsoben komfortu koní s důrazem na přiblížení se k jejich přirozenému prostředí. Tento moderní systém ustájení přispívá ke zdraví koní, snižuje rizika respiratorních chorob, naplňuje jejich přirozené potřeby, vychází z přirozených instinktů a zároveň usnadňuje práci chovateli a zvyšuje jeho produktivitu při péči o koně.

Aktivní ustájení koní jsme mohli vidět v praxi díky exkurzi se zástupci firmy Agrico, s. r. o., a SCHAUER Agrotronic – Ing. Michalem Karmazínem a Stefanem Dieplingerem v areálu farmy chovu koní Kurta Aignera v Alkoven u Lince. Měli jsme možnost se detailně seznámit s fungováním jednotlivých krmných stanic a vidět jejich rozvržení do fungujícího okruhu. Velmi zajímavé bylo vidět koně, jak tento systém pozitivně přijímají.

Jedna z definic koně popisuje jako velkého dlouhonohého býložravce, adaptovaného na rychlý běh a dlouhé přesuny v otevřené krajině, spásání porostů a život ve stádě. Denní režim koní je z 60 až 80 % naplněn pastvou (ve dne i v noci), kterou prokládají odpočinkem. Tím tráví koně 5 až 30 % dne, ale záleží na věku, podmínkách a sezóně. Další aktivitou jsou přesuny za potravou a za vodou. Pokud je kůň volně ustájen ve skupině, probíhá také sociální chování, rodičovské chování, komfortní chování, do kterého zahrnujeme drbání, válení a hry. Když chovatel koni odepře možnost přirozeně se projevovat, dochází k nepohodě (diskomfortu), která může vyústit až k poruchám chování. A s takovými zvířaty je velmi těžké pracovat. Systém aktivního ustájení zajišťuje optimální pohodu zvířat a splňuje všechny požadavky welfare koní. Nemělo by zde docházet ke stresu, bolesti, hladu, strachu, úzkosti ani frustraci.*

Více si přečtete ve Farmáři č. 1/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down