06.06.2024 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tam, kde mají krávy pohodu

Podívat se na novou farmu pro dojnice a mladý skot nabitou moderními technologiemi, kde mají krávy pohodu, je vždy radost. Já jsem nedávno takovou navštívila, v podhůří Krkonoš na Semilsku. Podnik DS Agro Libštát se věnuje tradiční zemědělské prvovýrobě, kromě hospodaření na rozloze 800 hektarů zemědělské půdy se zaměřuje především na chov dojeného skotu a také výkrm brojlerů a chov včel.

Ve stáji v Bělé mají krávy pohodu
Ve stáji v Bělé mají krávy pohodu

Jak komentuje jednatel firmy Josef Chuchlík, jeho cílem je podnikat v agrárním sektoru moderně, ale přitom s důrazem na udržitelnost a krajinu. „Investice do chovu skotu má podle mého názoru smysl pouze tehdy, pokud se využívají nejmodernější technologie, které jsou k dispozici. Pak můžeme hovořit i o ekonomické návratnosti,“ je přesvědčen Josef Chuchlík.

Součástí této filozofie je i sesterská firma DS Agro Energie provozující bioplynovou stanici o výkonu 1 MW, ve které se zužitkují přebytky objemného krmiva, zbytky ze žlabů a kejda. Nejnovějším přínosem je provozování fotovoltaické elektrárny ve středisku Bělá, díky níž je celý provoz soběstačný, a přebytky energie se prodávají.

Zdraví, reprodukce i užitkovost

DS Agro Libštát chová zhruba 500 krav převážně českého strakatého plemene, ve stavu je i 200 jalovic a 250 telat. Užitkovost činí zhruba 10 000 kilogramů mléka na kus a rok, za poslední 2,5 roku v nové stáji v Bělé u Staré Paky se navýšila zhruba o 2000 kg. Jak informovali faremní zootechnici Ing. Michaela Paldusová, Ph.D. a Ing. Lukáš Štěrba, kladou důraz nejen na užitkovost, ale také obsah složek, reprodukci a dobré zdraví krav.

Praktikují zde řízený pohyb pomocí selekčních branek
Praktikují zde řízený pohyb pomocí selekčních branek

O dojení se stará sedm robotů značky DeLaval VMS 300 v systému řízeného pohybu, které jsou strategicky rozmístěny v produkční části haly. Podle Josefa Chuchlíka byl řízený pohyb krav od počátku správným rozhodnutím. Selekční branky zajišťují to, aby byla každá plemenice optimálně podojena, to znamená v průměru 2,4x denně s ideálně 10-12 litry na jeden nádoj a s dalším možným přístupem do robota nejdříve po čtyřech hodinách s ohledem na fyziologii mléčné žlázy.

Produkční skupiny jsou tři, do každé patří zhruba 125 kusů, a s postupující laktací se nemění. „Pokud potřebujeme přidat plemenice do skupiny, jdou vždy po dvou až čtyřech kusech, snáze se tak adaptují,“ říká Ing. Paldusová. A podle čeho se krávy do skupin zařazují? „Stále ještě podle laterality, tedy jestli byly v předchozí stáji navyklé na dojení zleva či zprava. S ubývajícím počtem takových plemenic už nebudeme muset tento parametr zohledňovat, a zařazování do skupin bude ještě jednodušší,“ dodává faremní zootechnička.

Úspěšný tým – zleva Petr Novotný, Eva Havlová, Lukáš Štěrba a Michaela Paldusová
Úspěšný tým – zleva Petr Novotný, Eva Havlová, Lukáš Štěrba a Michaela Paldusová

V reprodukční části stáje jsou umístěny krávy stojící na sucho a v přípravě na porod. Ve stáji jsou i oddělení pro telata na mléčné výživě, a to jak v individuálním, tak skupinovém ustájení – ta mají k dispozici mléčné automaty.

Rozdílné požadavky jednotlivých kategorií zvířat na délku světelného dne se řeší pomocí umělého svícení kopírujícího sluneční svit s různou barvou a intenzitou světla, nastaveného podle jednotlivých sekcí.

Nesmíme zapomenout ani na automatizované přihrnování krmiva a vyhrnování výkalů. Všechna tato technologická vylepšení jednoznačně přinášejí komfort pro zvířata i pro obsluhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down