Technologické inovace při odchovu telat

Kvůli nedostatku pracovních sil v zemědělství se zvyšuje zájem o používání chytrých technologií. V živočišné výrobě se v rámci precizního zemědělství využívají technologie umožňující sledovat chování a některé fyziologické ukazatele, čímž napomáhají zlepšit úroveň zdraví a welfare zvířat a současně i efektivitu produkce. U telat lze do uvedených technologií zahrnout mléčné krmné automaty a trojrozměrné akcelerometry.

K nejrozšířenějším technologiím využívaným v rámci precizního zemědělství u telat dojeného skotu patří automatický systém krmení telat, které zefektivňují systém odchovu. Princip fungování zmiňovaného automatického systému krmení spočívá v přiřazení elektronického identifikátoru každému teleti. Vestavěný software monitoruje a zaznamenává navolené údaje, které jsou užitečné pro sledování zdraví, růstu a welfare telat. Pro predikci nástupu onemocnění a hodnocení welfare se sledují zejména denní příjem mléka, počet návštěv krmné stanice a rychlost pití.

Základem fungování mléčných krmných automatů je vybavení telat elektronickými identifikátory
Základem fungování mléčných krmných automatů je vybavení telat elektronickými identifikátory

Akcelerometry

Akcelerometry (3D akcelerometry) jsou zařízení, která dovedou detekovat zrychlení na třech osách, což mu umožňuje snímat pohyb, rychlost a směr v pravidelných časových intervalech. Data získaná s využitím akcelerometrů mají potenciál poskytnout informace pro detekci onemocnění ještě před nástupem jeho klinických příznaků, objektivně měřit bolestivé stavy po odrohování nebo kastraci a vyhodnocovat sociální chování (lokomotorické, průzkumné a herní).

Pro telata v období mléčné výživy jsou určeny akcelerometry v podobě krokoměrů, dále jsou v ušních značkách a obojcích. Technologie akcelerometrů se používá zejména při identifikaci změn v krokové aktivitě a době ležení, má však potenciál hodnotit i individuální herní chování.

Ušní akcelerometry hodnotí délku ležení telat
Ušní akcelerometry hodnotí délku ležení telat

Monitoring fyziologických parametrů

Technologie precizního zemědělství jsou také schopny měřit fyziologické ukazatele, tj. tělesnou teplotu (měřenou infračervenou termografií, bachorovými bolusy nebo mikročipovými implantáty) nebo tepovou frekvenci (monitor srdečního tepu) včetně živé hmotnosti telat.

Ze současných studií vyplývá, že infračervená termografie může být použita pro diagnostiku respiračních a střevních onemocnění a lokálních zánětlivých procesů (zánět pupku) ještě před nástupem klinických příznaků onemocnění.

Současné znalosti o schopnosti bachorových bolusů monitorovat zdraví a pohodu telat jsou omezené. V současné době byly testovány dva různé typy bolusů, a to na měření teploty a pH bachoru.

Monitory tepové frekvence byly použity k identifikaci jedinců, kteří pociťují bolest po odrohování, kdy dochází ke zvýšení srdeční frekvence.  K odhadnutí živé hmotnosti a tělesné kondici telat lze využít 3D kamery.

Mezi další techniky precizního zemědělství patří analýza zvuku a obrazu pro sledování pozitivních emočních stavů zvířat.

Více se dočtete v článku Ing, Gabriely Malé, Ph.D. (VÚŽV, v. v. i.), který vychází v dubnovém čísle časopisu Náš chov. *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down