28.12.2017 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie a technika krmení se stále vyvíjí

Hospodářská zvířata bylo vždy třeba nakrmit. Ale v souvislosti se stoupající užitkovostí a zvyšující se intenzitou chovu bylo a je potřeba přizpůsobovat nejen jejich výživu, ale také technologie. A to vůbec není jednoduché!

Už od první chvíle, kdy se člověk rozhodl, že bude některá zvířata cíleně chovat a využívat jejich produkci, musel se začít zamýšlet nad tím, čím a jak je bude krmit. Prvopočátky byly vcelku snadné, protože si domestikovaní přežvýkavci většinou vystačili pouze s objemnými krmivy, která v době vegetace získávali pastvou. V mimopastevní sezóně pak byli krmeni senem, které jejich majitelé museli přes léto bez nějaké zvláštní techniky nasušit. Na jádro mohli tenkrát zapomenout. Přídavek jadrných krmiv se v té době většinou neřešil, protože obilí bylo především bráno jako potrava pro lidi a prostředek směny za jiné zboží.

V pozdější době, tedy v okamžiku, kdy se objevily první snahy o vyšší – komerční – produkci, se vše začalo komplikovat. S rostoucím počtem krav v jedné stáji bylo potřeba buď sehnat a zaplatit více pracovitých rukou nebo pořídit nějakou mechanizaci. A co teprve, když přišlo do stájí moderní šlechtění založené na výsledcích kontroly užitkovosti a honba za co nejvyšší produkcí. Pak teprve krmení dojnic přestalo být jednoduché.

Krmná dávka musí takovému zvířeti, které je šlechtěné na dosahování vysoké užitkovosti, poskytnout nejen dostatek energie a živin pro zachování základních životních funkcí, ale má i zajistit splnění dalších požadavků potřebných pro produkci, na které má člověk zájem. Kromě toho musí být předkládána v optimální struktuře, kvalitě a v pravidelných intervalech. Není ničím novým, že jedním ze základních pilířů úspěšného chovu hospodářských zvířat je odpovídající krmení, které není jen o složení krmných dávek, ale také o jejich přípravě a předkládání chovaným zvířatům. Postupem času se tak krmivářství a technologie krmení vyvinuly ve velikou vědu, jejíž úspěšnost je ovšem někdy postavena na zdánlivých maličkostech. Není se tedy čemu divit, že chovatelé stále častěji vyhledávají odborníky specializovaných firem nabízejících poradenství v oblasti krmných dávek a technologií, kteří nejen dodávají ty správné komponenty do krmných dávek, ale zvládnou poradit i vhodné technologie pro krmení jednotlivých druhů a kategorií hospodářských zvířat v podmínkách konkrétního podniku.*

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 12/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down