Technologie by mohla snížit produkci metanu

Bez opatření na podporu přijetí moderních krmivářských strategií a technologií klesnou emise metanu do roku 2030 jen o 2 %. Svět má technologie a strategie, které potřebuje k výraznému snížení emisí metanu z živočišné výroby. Implementace těchto strategií může být skutečnou výzvou, jak uvádí zpráva společnosti Abt Associates pro Globální alianci pro klima a zdraví.

Metan spolu s dalšími skleníkovými plyny přispívá ke zvyšování globálních teplot. Podle Amandy Quintanové, jedné z autorek zprávy a projektové ředitelky Abt Associates, je enterická fermentace hospodářských zvířat odpovědná za 29 % světových emisí metanu, což naznačuje, že změny v celosvětové produkci potravin budou nezbytné k omezení klimatických změn.

Snížení emisí

Stávající řešení včetně selektivního chovu a zlepšeného krmiva pro zvířata by podle zprávy mohla snížit emise z hospodářských zvířat a hnoje téměř o jednu třetinu. Většina těchto řešení však stojí na chovatelích hospodářských zvířat. Nenákladná řešení enterických emisí existují, ale bez vnějších pobídek nebo investic sníží živočišná výroba do roku 2030 emise metanu pouze o 2 %.

„Překážky mohou být nedostatek financí, nedostatečná technická kapacita, potřebu větší vládní podpory atd.,“ řekl Linh Nguyen, rovněž autor zprávy a hlavní analytik společnosti Abt Associates.

Bohatí a chudí

Chovatelé hospodářských zvířat v zemích s nižšími příjmy mohou čelit ještě větším překážkám než ti v bohatších zemích – i když podle zprávy tam také vidí největší výhody. Případová studie v USA zjistila, že implementace všech technicky proveditelných emisních strategií by mohla snížit emise o 30 % beze změn v typické americké stravě. Nízká kvalita krmiva pro zvířata však kromě jiných faktorů znamená, že dobytek v oblastech, jako je východní a subsaharská Afrika, produkuje čtyřikrát více metanu na zvíře.

Politická podpora a větší dosah na drobné chovatele hospodářských zvířat by podle zprávy mohly pomoci tyto překážky odstranit. Zpráva také navrhuje, aby tvůrci politik zvážili pobídky vytvořené dotacemi a daněmi a celostátními akčními plány a zároveň aby zvýšili financování výzkumu a aktivit souvisejících s potenciálními zásahy do emisí z hospodářských zvířat. Pomoc výrobcům při využívání bioplynu, který lze vyrábět z hnoje, jako alternativního zdroje energie by také mohla podpořit snížení metanu z živočišné výroby, jak řekl Nguyen.*

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down