29.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie krmení hmyzu

Krmiva na bázi hmyzu se stále častěji používají pro výživu zvířat. Důvodem je jednak vysoký obsah bílkovin, jednak využití hmyzu nabízí i efektivní a udržitelné výrobní možnosti uspokojit rostoucí poptávku. Kromě toho byly prokázány antioxidační účinky a dobrá chuť krmiva, která podporuje zdraví a welfare zvířat.

Osvědčené systémy krmení od zavedených výrobců se stále více využívají při výrobě živočišných bílkovin. Například dolnosaský specialista na krmení prasat – společnost WEDA Dammann & Westerkamp, ​​již zřídila výrobní komplexy pro chov larev hmyzu v Německu i v zahraničí. „V takových projektech se obzvláště uplatňuje naše know-how z automatizovaných systémů podávání tekutých krmiv v produkci prasat,“ uvedl produktový manažer WEDA Jens Feldhaus.

Obsah bílkovin je až 55 %

Druh hmyzu, který je již úspěšně využíván ke krmení v systémech WEDA, je muška bráněnka Hermetica illucens. Jedná se o dvoukřídlý hmyz, který se u nás využívá převážně v soudní entomologii. Larvy tohoto druhu žijí jako saprofágové. Saprofágové jsou živočichové, kteří získávají energii z organických látek odumřelých organismů nebo jejich částí. Larva mouchy, která může být až 17 milimetrů dlouhá, využívá téměř všechny organické zbytky. V závislosti na složení krmiva jsou výsledkem larvy s obsahem bílkovin až 55 procent. Chovné boxy, kde moucha jednoduše klade vajíčka do voštinové struktury, musí být řádně vlhčeny, osvětleny a temperovány na 30°. Mladé larvy se poté umístí na odměřenou suspenzi substrátu. Vykrmovaní dospělí červi jsou sklizeni pro produkci krmiva. Část se nechá zakuklit a zajišťuje další generace hmyzu.

Aplikace systému

Modulární technologii krmení WEDA lze rychle a snadno integrovat do zmíněných  systémů. Jejich uživatelé mají stejný sortiment požadavků jako chovatelé prasat: kladou důraz na spolehlivost výroby, přesnost krmení a hygienu - s jednoduchým ovládáním a nízkými náklady. V šlechtitelských zařízeních je tedy nejdůležitější správná směs substrátů, její plynulá logistika, efektivní rozmělňování a hygiena. S dávkovacím systémem kapaliny WEDA lze také dávkovat velmi odlišné složky surovin v požadovaném množství a plynule je přepravovat na dlouhé vzdálenosti. Uložení správných receptur krmiva a kontrola se provádí pomocí počítače. Aby se zajistilo, že konzistence směsi směsného substrátu zůstane konstantní i ve složitých potrubních systémech, používá se na vnitřní stěně přívodních trubek spirálový profil. Vstupní směs je čerpána trubkou v rotačním pohybu a dosahuje k dávkovací stanici. Tam se monitorovaným způsobem dávkuje směs substrátu.

Krmiva na bázi hmyzu jsou schválena pro odvětví krmiv pro domácí zvířata i pro akvakulturu.*

Podle tiskové zprávy společnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down