14.07.2023 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie lisování objemných krmiv a ukládání do vaků

Lisování objemných krmiv nebo steliv využíváme zejména s ohledem na úsporu skladovacích kapacit a snižování přepravních nákladů. Mezi zásadní faktory patří mj. eliminace sklizňových a skladovacích ztrát, což platí jak pro steliva, tak pro krmiva. Sklizeň suchých objemných materiálů je především otázkou samostatných lisů na válcové a hranolové balíky, které rovněž slouží ke sklizni a výrobě senáže trav, jetelovin, jejich směsí a dalších typů plodin. Součástí těchto technologií jsou různé samostatné baličky, a to jak v neseném, tak taženém provedení.

Také sklizeň objemných krmiv musí sledovat ekonomické ukazatele. Mezi zásadní úspory patří zejména snižování počtu pracovníků. Obdobně hovoříme také v případě, kdy majitel farmy rovněž pracuje přímo v provozu a snaží se provádět řadu prací převážně sám. Za tímto účelem se řada výrobců techniky pro sklizeň píce zaměřuje na vývoj a výrobu kombinované lisovací techniky. Dané modely umožňují současné lisování válcových balíků a jejich bezprostřední ovíjení strečovou fólií. Při popisu lisovacích technologií nezapomínáme ani na nabídku lisů, které umožňují lisování hmoty do vaků různých rozměrů. Taková technologie se využívá za předpokladu, kdy provádíme sklizeň řezačkami nebo senážními vozy různé konstrukce. 

 Základní konstrukční prvky

Celkové provedení lisovacích kombinací vychází především z konstrukce podvozku a na něj navazujících prvků. Z daného úhlu pohledu hovoříme především o sběracím a vkládacím ústrojím. Konfigurace podvozku rovněž ovlivňuje spojení samotné baličky s vlastní lisovací komorou. Při pohledu na podvozek můžeme uvést, že pracujeme jak s jednonápravovými, tak dvounápravovými zástupci. Někteří výrobci nabízí lisovací kombinace v základním provedení s jednou nápravou, avšak na přání je k dispozici tandemové provedení. S tandemovou nápravou se pojí také konstrukce, kdy specializovaní dodavatelé vyvíjejí a vyrábějí podvozky opatřené klasickou baličkou a do daného podvozku můžeme integrovat svinovací lisy různých výrobců, a to bez ohledu na typ lisovací komory. Mezi speciální modely řadíme techniku, která pracuje s integrovanou baličkou umístěnou přímo v lisovací komoře a půjde tak o velmi kompaktní stavbu.*

Ing. Filip Javorek,

Kontakt: ing.filip.javorek@atlas.cz

Celý článek autora najdete v Krmivářství 4/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down