24.09.2012 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Telata skoro nemáme kam dávat

Obec Volanice leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 15 km jižně od Jičína. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325. V 16. století zde sídlil významný staročeský vladycký rod Volanských. Další důležitou historickou událostí byla v roce 1780 stavba pozdně barokního zámku, který nechal na místě starší tvrze postavit Tobiáš Grätzel z Gränzelsteinu. V současné době obec čítá 150 domů a žije zde přibližně 220 obyvatel včetně majitelů rekreačních staveb. Jedním ze subjektů v obci podnikajících je akciová společnost Volanická zemědělská.
Volanická zemědělská, a. s., hospodaří na přibližně 1650 hektarech zemědělské půdy, z níž je 1500 ha orné a 150 ha zaujímají louky a pastviny. Podnik se kromě rostlinné a živočišné výroby zabývá také provozováním bioplynové stanice o výkonu 600 kW, která funguje od počátku tohoto roku.
Rostlinná výroba se ve Volanicích zaměřuje na pěstování obilnin, především pšenice, dále cukrovky, řepky a na 350 hektarech najdeme silážní kukuřici. Ta je určena nejen pro potřeby zmíněné bioplynové stanice, ale také pro krmení více než 1300 kusů skotu.
V podniku se aktuálně chová 430 dojnic s průměrnou užitkovostí okolo 8000 kilogramů mléka na kus a rok. Ani za obsahy složek se nemusejí stydět: tuk je na úrovni 3,7 % a bílkoviny zhruba 3,4 %. Dalším ukazatelem kvality mléka je počet somatických buněk, ten bazénový se zde pohybuje do 200 000 na mililitr suroviny.

Více informací si přečtete v Zemědělci v regionu pro Liberecký kraj

Na přiloženém videu můžete zhlédnout část podniku

http://youtu.be/zocrdzFLUYM

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down