Plemeno texel patří k celosvětově nejrozšířenějším plemenům ovcí s masnou užitkovostí. V České republice bylo podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., v loňském roce 23 chovů texelských ovcí s celkovým počtem 900 bahnic v kontrole užitkovosti. Přitom aktuálně se v domácích chovech využívá asi čtyřicet linií.
Plemenná zvířata se momentálně importují nejčastěji z Francie, ale také Anglie a Nizozemska. Dříve se dovážela zvířata i z Dánska a Německa.
„Dovážejí se k nám především plemenní berani, kteří rozšiřuji liniovou základnu. S dovozy zvířat však úzce souvisí také zavlečení nemocí, které naši chovatelé dosud neznali. Proto je snaha dovážet inseminační dávky špičkových beranů, což je mimo již avizované zdraví domácí populace ovcí přínosné i z hlediska genetického pokroku. Jenom tímto způsobem jsme schopni dovézt ze zahraničí berany zlepšovatele, kteří zrychlí genetický pokrok o jednu nebo dvě generace. V domácích chovech se aktuálně využívá asi čtyřicet linií, přitom velký vliv mají především francouzské linie dovezené a namnožené Ing. Pavlem Vávrou, který má velké stádo na farmě v Hrusicích,“ uvedl předseda Klubu chovatelů ovcí plemene texel Václav Novák.
Plemeno texel si ve světě vysloužilo pověst ovce s nejvyšší kvalitou masa, nejlepším zastoupením vysoko oceňovaných partií jatečného trupu a nejnižším podílem vnitrosvalového tuku. Na jatky lze dodávat jehňata ve vyšší živé hmotnosti (45 až 50 kg). Za finální je považována jatečná kvalita ve věku 24 týdnů (168 dnů). Výtěžnost čistého masa se pohybuje v průměru kolem 60 %, podkožního tuku je 23 % a kostí 17 %.
Pro vysokou schopnost přenášet na potomstvo utváření těla, výbornou jatečnou kvalitu masa a nízký obsah vnitrosvalového tuku jsou texelští berani vynikající alternativou pro užitkové křížení.
„Domnívám se, že hlavní síla plemene není ani tak v čistokrevné plemenitbě jako v užitkovém křížení. V loňském roce jsme provedli v rámci šlechtitelského programu pro chov ovcí test výkrmnosti a jatečné hodnoty na několika skupinách po otcích texel a na křížencích valašské ovce s texelem. Heterozní efekt i s naším národním plemenem byl ohromující, úbytek povrchového i mezisvalového tuku fascinující, srovnatelný právě s čistokrevným texelem. To vše bylo doplněno výrazným zkrácením a rozšířením jatečného trupu, jeho výrazným osvalením a zvýšeným podílem masa na kýtě. Vzhledem ke stále rostoucí poptávce po kvalitním libovém jehněčím mase se bude pro plemeno texel prostor pouze rozšiřovat,“ konstatoval předseda Rady plemenných knih ovcí Ing. Martin Hošek, Ph.D.* .
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov