04.08.2016 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tlustozadká ovce

Somálská černohlavá ovce je také známá jako ogadenská černohlavá. Jiné názvy má podle regionu chovu v Africe. Byla z ní vyšlechtěna prošlechtěním v Jižní Africe perská černohlavá a v jiných oblastech několik dalších plemen, např. brazilská černohlavá ovce v Jižní Americe. Je chována především na maso, ani mléčná produkce není zanedbatelná. Je to jedno z plemen, které nemají rouno, ale chlupy tvoří srst. Je vhodná do extenzivního chovu na spásání trávy, bez potřeby stříhání.

Jak je uvedeno výše, jedná se o africké plemeno, pocházející z východní Afriky ze Somálska. Je známo tisíce let. Původní somálská ovce se nejvíce chová na východě Afriky v Somálsku, Eritreji a Keni. Je chována také v Ugandě a jiných afrických státech. Somálská černohlavá ovce vznikla podle některých zdrojů v oblasti Ogaden v Somálsku, proto se také někdy nazývá ogadenská černohlavá ovce. Pojmenování tohoto plemene je ale různorodější a to podle oblasti ve východní Africe a jiných částech Afriky, kde je chována. Další synonyma pro toto plemeno jsou např. berberská černohlavá, toposa (Sudán), murle, turkana, gabbra, boran, adali (afar černohlavá), černohlavá perská (v jižní Africe po zušlechtění) či východoafrická černohlavá perská ovce chovaná v Ugandě.
Somálská černohlavá ovce je předkem současné prošlechtěnější černohlavé perské ovce vyšlechtěné v Jižní Africe na přelomu 19. a 20. století. Byly také široce používány ke křížení s jinými africkými plemeny nejenom v Africe, ale také v Jižní Americe, kde vznikla brazilská černohlavá ovce. Podle některých materiálů se některé somálské klany snaží o zušlechťování plemene na základě výběru ovcí a beranů podle velikosti (větších zvířat) a podle velikosti a tloušťky kýty a tloušťky ocasu.*

Více si přečtete v červencovém čísle časopisu Farmář

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down