Na tom se shodla řada vystavovatelů na nedávném veletrhu Agromek v Dánsku. Chovatelé mléčného skotu by dnes mohli trávit hodiny na svých mobilních telefonech analýzou různých souborů dat zaznamenaných nejnovějšími technologiemi, ale zdá se, že chtějí stále víc.
Agromek fungoval jako odrazový můstek pro řadu nových produktů, které by měly zemědělcům pomoci zlepšit welfare, zdraví a produktivitu jejich krav. Prodávala se chytrá technologie, přičemž klíčovým faktorem byl také zjednodušující přístup k jejich použití.
Údaje z bachoru
Propagátorem jeho nejnovějšího "fitbitu pro krávy" byl Desmond Savage, ředitel irské společnosti Moonsyst, která vyvinula chytré bolusy, které posílají nejrůznější data v reálném čase z bachoru krav k farmáři. Vyzbrojeni těmito daty mohou zemědělci přesně detekovat horko, sledovat zdravotní stav a v konečném důsledku zlepšit produktivitu. Systém Moonsyst je podporován cloudovým softwarem, ke kterému lze přistupovat z telefonu a počítače.
„Chovatelé mléčného skotu mají nyní k dispozici velké množství technologií, které jim pomáhají efektivněji řídit jejich stáda. A zdá se, že poptávka po něm nebere konce,“ řekl Savage. „Požadavky zemědělců se v průběhu let rychle změnily, a zatímco dříve trávili hodiny v chlévě a dívali se na krávy, nyní mohou sedět v pohodlí svých obývacích pokojů a nechat technologii dělat svou práci.“
Řekl, že software v bolusu společnosti využívá umělou inteligenci k předpovídání zdravotních a jiných událostí souvisejících se zvířetem. Čím více informací se shromáždí, tím přesnější jsou předpovědi, které zemědělcům pomáhají s hospodařením s hospodářskými zvířaty 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Bolusy jsou bezúdržbová zařízení, která zůstávají v bachoru zvířete po celý jeho život. Každý bolus má jedinečné ID, které lze přiřadit ke zvířeti. Bolus je vyroben z pryskyřice odolné vůči kyselinám, která chrání elektronické součásti a nezpůsobuje žádné poškození uvnitř zvířete, a je vybaven baterií, která má životnost více než 6 let. "Vyzbrojeni daty z našeho bolusu jsou rozhodnutí, jako je výběr krav k inseminaci nebo jaké krmivo použít, mnohem snazší. Je pravděpodobně nezbytné, aby každý chovatel mléčného skotu, který chce zůstat v podnikání v dnešním moderním světě, přijal technologie a plně je využil," řekl.
Léčba mastitidy laserem
Dánská společnost Neeo Bovis uvedla na trh svůj nový nástroj, který dokáže léčit různé formy mastitidy laserem, čímž se snižuje potřeba antibiotik ve stádě. Laserové světlo proniká hluboko do tkáně vemene, přímo do jednotlivých buněk, které využívají energii z laserového světla a aktivují přirozené opravné mechanismy krávy. Podle společnosti to má za následek zrychlený proces hojení a posílení imunitního systému. Magnus Timmermann, instruktor společnosti Neeo Bovis, řekl: "Naše laserová ošetření jsou jemná, neinvazivní a bezbolestná. Nabízíme bezpečnou a účinnou metodu k posílení hojivého potenciálu krav a zlepšení jejich celkového zdraví a pohody. Zjistili jsme, že kráva vyjadřuje pohodu od začátku léčby. Mimo jiné jsme viděli přežvykování a to, že kráva následuje laser, protože od začátku cítí úlevu od bolesti."
Společnost uvádí, že s 15sekundovým laserovým ošetřením na struk lze akutní mastitidu léčit do 3 dnů a buněčnou mastitidu za 5-7 dní. Samotný ruční laserový přístroj si pronajímáme od společnosti Neeo Bovis za měsíční sazbu, což zase šetří náklady na antibiotickou léčbu ve stádě.
Timmermann řekl: "Tato technologie se vyvinula ze zvýšené poptávky zemědělců po nalezení řešení pro léčbu mastitidy, které by nezahrnovalo antibiotika a všechny předpisy, které s tím souvisejí. Naše technologie pracuje rychle a představuje obrovskou úsporu času i nákladů. Většina chovatelů mléčného skotu se již nebojí technologií a jsou opravdu ochotni je používat a doufejme, že z nich budou mít prospěch."
Hodnocení genetiky
Na stánku VikingGenetics byl kladen hlavní důraz na technologii ušních známek, která monitoruje chování telat až do doby, kdy se z nich stanou dojnice. Společnost také komerčně spustila CFIT, který využívá 3D kamery a umělou inteligenci k identifikaci krav, odhadu jejich hmotnosti a kvantifikaci, kolik toho sežerou. Tato data zase mohou pomoci vyhodnotit, která genetika je nejúčinnější při přeměně krmivana produkci mléka.
Ivan Bom Rasmusson ze společnosti řekl: "Je úžasné, jaká rychlost se vyvíjí technologie v posledních několika letech. Data získaná z naší technologie pomáhají zemědělcům činit informovaná rozhodnutí o jejich krmném režimu a o tom, jakou odchovy a krmením, nakonec končí zmapovanou historií dat daného zvířete, když je ve stádě dojnic. Technologie se rychle vyvíjí a v budoucím zemědělství bude jistě konkrétnější a užitečnější," řekl.
Loňský veletrh
Veletrh Agromek přivítal 553 vystavovatelů a 43 000 návštěvníků. Chovatelé mléčného skotu by dnes mohli trávit hodiny na svých mobilních telefonech analýzou různých souborů dat zaznamenaných nejnovějšími technologiemi, ale zdá se, že chtějí stále víc. Agromek fungoval jako odrazový můstek pro řadu nových produktů, které by měly zemědělcům pomoci zlepšit welfare, zdraví a produktivitu jejich krav. U některých z těchto nových produktů byla jasně zřejmá chytrá technologie, přičemž klíčovým faktorem byl také zjednodušující přístup k jejich použití. Mluvilo se o krmném režimu a o tom, jakou genetiku použít v budoucích šlechtitelských programech. Data z ušních známek u telat také pomáhají s budoucím odchovem a krmením, nakonec končí zmapovanou historií dat daného zvířete, když je ve stádě dojnic. Technologie se rychle vyvíjí a v budoucím zemědělství bude jistě konkrétnější a užitečnější.*
Dairy Global