26.07.2022 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradice Adámkova statku pokračuje

Čelina je malá vesnička ve středních Čechách na Příbramsku, která se může pochlubit statkem Adámek, jehož bohatá historie sahá až do doby vlády Jana Lucemburského. Potom, co se zde za dlouhá staletí vystřídalo několik rodů a rodin, středověký lénní korunní statek koupil v roce 1893 Gustav Adámek, který tak odstartoval dlouhou rodovou tradici. Ta sice byla dvakrát násilně přerušena, poprvé německými okupanty za druhé světové války, podruhé po roce 1948 vyvlastněním komunistickým režimem. Ale od roku 1992, kdy byl statek s polnostmi, lesy, kaplí a zámečkem navrácen v restituci potomkům původních majitelů, opět pokračuje.

 

O navrácení majetku zažádala v roce 1991 vnučka zmíněného velkoobchodníka, zakladatele a ředitele Městské spořitelny Pražské a konečně i poslance říšské rady a zemského sněmu Eugenie Vychodilová spolu se svým bratrem Otakarem Adámkem. Již následující rok byl čelinský statek v rukou právoplatných majitelů, ale vyplacení živého a mrtvého inventáře trvalo skoro deset let.

O provoz dnešního statku Adámek se starají rodiny Židů a Libých, které bydlí v přilehlém zámečku postaveném v roce 1839 na místě původní tvrze.

„Už je to třicet let, co jsme se rozhodli pokračovat v práci, kterou započali naši předkové. Když se v devadesátých letech minulého století povedlo získat v restituci statek zpět do našeho vlastnictví, nacházel se ve velmi zbědovaném stavu. Věděli jsme, že nás čeká nepředstavitelná fůra práce. Postupně se však podařilo zachránit a zrekonstruovat kapličku, obnovit zámecký park a znovu vrátit krásu i samotnému zámku. S velkým odhodláním a chutí jsme se tehdy také pustili do zemědělského hospodaření. Naše začátky jsou spojené se spoustou velkých proher, ale také důležitých poučení, která nám s nemalou dávkou štěstí přispěla i k úspěchům. V ekologickém režimu v současné době obhospodařujeme výměru 300 hektarů, z nichž je 120 hektarů vlastních, přičemž součástí obhospodařované výměry je také les. S chovem prasat, s nimiž jsme začínali, jsme skončili z ekonomických důvodů v roce 2007. Více než dvacet let se věnujeme chovu skotu plemene aberdeen angus. Aktuálně máme pětašedesát matek a tři plemenné býky – Toníka, Démanta a Dr.Voštěpa. Plemenná zvířata neděláme, býčky a část jaloviček vykrmujeme. Při dosažení průměrné porážkové hmotnosti 650 až 700 kilogramů zvířata vozíme na jatky v Sedlčanech. S ohledem na poptávku je porážíme od osmnácti měsíců věku.  Najednou porazí šest býků, přičemž jatečné trupy zpracováváme ve vlastní bourárně, kterou provozujeme od roku 2016,“ uvedl na úvod našeho rozhovoru Milan Žid.   

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec.*

 

Milan Žid je odhodlaný pokračovat v rodové tradici
Masný skot plemene aberdeen angus chovají na statku již více než dvacet let
Telata jsou pod matkami asi šest měsíců
Jatečná zvířata se vykrmují do porážkové hmotnosti 650 až 700 kilogramů
Již šest let je v provozu bourárna 
Budova zámku slouží jako kancelář i místo k bydlení

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down