24.07.2009 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradice chovatelských dnů pokračuje

Devátý chovatelský den v Kralovicích měl i přes deštivé počasí tradičně dobrou účast. V rámci něho se v areálu podniku Kralovická zemědělská, a. s. na Hadačce uskutečnila bonitace českého strakatého a holštýnského skotu, dále bylo v předvadišti předvedeno osm plemen koní a vybraní zástupci mateřských a otcovských plemen prasat. Součástí přehlídky zvířat byla i expozice masného skotu, tvořená dvěma limousinskými býky a ovcí v podání tří aukčních beránků plemen charollais, suffolk a romney.

Podle zajetých zvyklostí přehlídku zvířat odstartovali koně. Komentáře k předvedeným zvířatům se zhostila ředitelka hřebčína Slatiňany Ing. Lenka Gotthardová.

Osm plemen koní
Do předvadiště nejprve přicválali kinští koně – čtrnáctiletá plavka April (po 250 Burbon a matce Arisa po Spring Haven) s měsíční klisničkou Artemis v barvě izabela (po hřebci Minerál 718) a jedenáctiletá plavá Legacy Kinská (po 296 Almhirt Chlumecký) z chovu Ireny a Jiřího Eretových z osady Plasy. Po koních české provenience se představili andaluští koně Markéty Suszové z Dýšiné, která jedenáctiletého valacha Elegit 1 (po hřebci Arnau a klisně Emisaria po Destinado XXVII) ve zbarvení šiml a šestiletého vraníka Chulox (po Granate –B III a Dina II po Destinado XXVI) dovezla ze Španělska.
Importované koně, tentokrát fríské vraníky z Nizozemska, představila Žaneta Parohová z Libočan. Oba předvedení hřebci byli šestiletí, zatímco Kim byl po hřebci Rintse 386 a klisně Wijtske H. po Tsjerk 328, Zat měl v původu Ulberta 390 a klisnu Hinke po Hearke.
Pravidelná účastnice chovatelských dnů v Kralovicích, chovatelka Monika Weberová z Líšnice, přivezla na Hadačku desetiletou klisnu Star Castle (po Black Tower a klisně Dusty Memory po Oxburnś Doe Boy) plemene appaloosa dovezenou z USA a čtyřletého quarterhorse valacha žluťáka Dunnit Peppys Sam (po Pure Dunnit Power a Shine Zippo Pine po You Sonofa Sam).
Quarter horse předvedla i Zuzana Dachová z Kříše. Její tříletý hřebec Lil San Rio Smart ve zbarvení ryzák byl po hřebci Smart Duali a klisně Docs Lil San Bar po Play Me Out. Ve stylu westernových koní pokračoval i Petr Stříbrný z Nečtin, jenž předvedl tříletého ryzáka Whinny Blue Gun (po Blue Eye Jane Valley a Rock and Roll Rosie po Steelers Breeze) reprezentujícího plemeno american paint horse.
Chladnokrevné zástupce koní předváděli na Hadačce stejně jako loni Jana Míčová (Šůsová) z Plzně a Jan Kestler z Chrtíkova. Zatímco plzeňská chovatelka představila šestileté norické klisny – světlou ryzku Bajku (po hřebci 444 Neugot I/20 a klisně ZČ 1204 Bréza) a ryzku Palmu (po 687 Ministr s.v. a klisně 26/502 Pamela po 444 Neugot I/20), Jan Kestler předvedl dva valachy belgických koní. Čtyřletého Aragon de L´Odringhien po hřebci Picasso D´Elewijt a pětiletého Oskara van de Stikkenkamp po Oscar van Wiene.

Expozice prasat
Po soutěžní přehlídce českého strakatého a holštýnského skotu, o níž jsme na stránkách týdeníku Zemědělec již psali, přišla do předvadiště prasata. Přehlídku komentoval Ing. Miroslav Kolář, hlavní šlechtitel východočeské akciové společnosti Chovservis, která expozici prasat na Hadačce tradičně připravuje.
„Vzhledem k nepříznivé zdravotní situaci v chovech jsou přehlídky prasat v posledních letech postaveny na ukázce plemen zapojených do hybridizačního programu a na demonstraci úrovně užitkovosti. Nenávratně pryč jsou doby, kdy se předváděná prasata vydražila a dále fungovala v chovech. Dnes je situace taková, že prasata z výstavy jdou rovnou na jatky, to je také důvod, proč na přehlídkách vidíme jen mladá zvířata,“ předznamenal Ing. Kolář.
Skupinu čtyřiadvaceti předvedených zvířat tvořili čtyři kanečci – jeden zástupce bílého otcovského plemene z nukleového šlechtitelského chovu Dřevec akciové společnosti D – K zemědělská a tři představitelé syntetické linie 48, tedy kombinace BO x Pn, Pn x BO. Z nich dva hyboři pocházeli ze šlechtitelského chovu Dřevec (D – K zemědělská, a. s.) a zbývající byl ze šlechtitelského chovu Výrov Kralovická zemědělské, a. s.). Dvacítku plemenných prasniček předvedly čtyři podniky. Představitelky bílého ušlechtilého plemene reprezentovaly nukleový šlechtitelský chov Výrov (Kralovická zemědělská, a. s.) a rezervní šlechtitelský chov Žihle (Žihelský statek, a. s.). Prasničky přeštického černostrakatého plemene pocházely z rezervního šlechtitelského chovu Mladotice (ZD Mladotice). Konečně zástupkyně F1 generace – BU x L, L x BU byly z rozmnožovacích chovů Výrov a Vysoká Libyně (Bílovská zemědělská, a. s.).
Doplňkovou expozici masného skotu (dvou limousinských býků) a ovcí (tří aukčních beránků plemen charollais, suffolk a romney) kompletně zajišťovala akciová společnost Nečtinská zemědělská. Kolekce zvířat vhodně doplňovala i nabídka a servis výživářských a šlechtitelských firem stejně, jako stánky s uzenářskými či mléčnými produkty.

Klíčové informace:
– Letošní tradiční zemědělskou výstavu na západě Čech uspořádala akciová společnost Kralovická zemědělská ve spolupráci s plemenářskou firmou CRV Czech Republic, spol. s r. o., dále Sdružením chovatelů hospodářských zvířat v západních Čechách a Jezdeckým klubem Aris – Jiřího a Ireny Eretových
– V rámci devátého chovatelského dne proběhly soutěžní přehlídky českého strakatého a holštýnského skotu a byla předvedena plemena koní, prasat a ovcí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down