12.11.2010 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční podzimní Polná

Na programu letošního desátého setkání chovatelů skotu v Polné u Jihlavy bylo jako vždy představení plemenných býků do připařovacích plánů pro rok 2011 a odborné přednášky. Na této akci se nabízely inseminační dávky býků masných plemen, strakatých plemen i býků holštýnských.

V průběhu akce byly na třech filmech představeni plemenní býci plemen charolais, blonde d´Aquitaine, aberdeen angus, limousine, belgické modré, masný simentál, ze strakatých – český strakatý skot, montbeliard, fleckvieh, a dále býci holštýnští z nabídky společnosti Plemo, a. s., pro rok 2011.

Ředitel Plemo, a. s., Ludvík Dodávka ve své úvodní řeči uvedl, že společnost, která letos slaví dvanácté výročí svého založení, pokračuje ve šlechtění jak holštýnského, tak strakatého skotu. Nabízejí inseminační dávky holštýnských býků ze zahraničí, a to kanadské firmy Semex a francouzské Genes Diffusion. V oblasti strakatého skotu bylo šlechtění propojeno 1. září s firmou Impuls a vznikl společný šlechtitelský program. V souvislosti s tím na odchovně plemenných býků v Nechanicích probíhají každé tři měsíce výběry plemenných býků.

Generální ředitelka společnosti Ing.Stanislava Ervová v rozhovoru uvedla, že za poslední rok došlo v organizaci společnosti k významné změně. Chovservis, a. s., je součástí holdingu Agro Měřín, které je většinovým vlastníkem společnosti. Plemo je dceřiná společnost Agra Měřín, a. s., a Chovservisu, a. s., jejímž prostřednictvím se distribuují inseminační dávky a provádí se šlechtění holštýnského a českého strakatého skotu. Chovservis, a. s., má čtyři divize, a to šlechtění skotu a prasat, Toro Hlavečník (jatka, výroba masných specialit), Profarm (nabídka chovatelských potřeb) a Regiopro (maloobchodní prodej českých potravin, regionálních i výrobků z Hlavečníku).

 

Můžeme vůbec srovnávat?

V letošním roce zaujala chovatele jako první přednáška MVDr. Ivo Paulíka (Fides Agro, spol. s. r. o.) na téma srovnání produkce mléka v České republice a v Evropě. Podle něho každý stát usiluje o co nejvyšší vývoz a co nejnižší dovoz. Tato snaha je legální a správná, podporují ji všechny povolené i méně povolené způsoby. Tak se nedivme, že to ostatní dělají.

Pokud si položíme otázku, kolik lidí vlastně zemědělství živí, odpověď zní, že to nejsou jen čtyři procenta přímých výrobců, ale také 17–18 % dodavatelů a zpracovatelů. Každý litr mléka, každý kilogram masa, každá plodina jsou cenné, není to výroba jen pro výrobu. Na jednoho chovatele připadá asi 50 krav a čtyři dodavatelé a zpracovatelé, deset dojnic tedy živí jednoho člověka.

Do České republiky se dováží asi 50 % vepřového masa, 7,5 kg sýrů z celkových 17,4 kg spotřeby  b¨na osobu.

 Pro zemědělce v EU tvoří dotace celkem 60 miliard eur , naši zemědělci z toho dostávají pouze dvě procenta, tedy 55–67 % dotací ve srovnání se sousedními zeměmi. Dotace na neprodukci jsou u nás vyšší než na produkci.

Podle přednášejícího není možné porovnávat produkce mléka v jednotlivých zemích EU, liší se podílem dotací do zemědělství, agrární politikou.

 

Genomika ve Francii

Ing. Boris Kasatkin (Genes Diffusion) se ve své přednášce zaměřil na využití genomiky v chovatelské praxi. Hovořil o programu SAM využívaném ve Francii a o systému prodeje genomicky testovaných inseminačních dávek. Ve Francii se využívá program SAM (selekce asistovaná markéry), do které jsou zapojeny plemena holštýnské , montbeliard a normandské. Využívá se čipu 54k, který identifikuje 54 000 markérů a jehož pomocí se vypočítává plemenná hodnota býků pro mléčnou užitkovost, typ, funkční vlastnosti. Do vypočteného indexu SAM se přidává také rodokmenová hodnota a následně i vlastní užitkovost.

Každoročně je do výběru pro genotypové hodnocení zařazeno 1000 býčků, potomků matek býků (jedno procento těch nejlepších z genotypované populace) a otců býků (30 % mladých otců býků). Po genotypování přechází na inseminační stanice 250 býků, po finálním výběru zůstává 150 elitních býků. Deset procent z nich je zařazeno do koncepce Premium a zbytek do systému Packs. Ve skupině Premium jsou zařazeni ti nejlepší býci s garantovanou vysokou užitkovostí a jejich dávky jsou distribuovány individuálně. Býci mají nejvyšší genomový index, ultra moderní původ, pochází ze známé rodiny a jsou potenciálními otci býků. V koncepci Packs jsou býci vysoké genetické úrovně, roztříděni podle užitkových vlastností a jejich inseminační dávky jsou prodávány v balíčcích po dvaceti, po čtyřech od pěti býků, podle různých typů užitkovosti.

Pokud jde o ceny inseminačních dávek, přednášející uvedl, že Francie patří mezi země, kde jsou dost drahé. Inseminační dávky býků ze skupiny Premium se prodávají za 30-34 eur a v balíčku je cena dávky okolo 13 eur za jednu, pokud balíček obsahuje jen deset dávek, je cena jedné 15 eur.

 

Klíčové informace:

·   Chovatelé na setkání, pořádaném společností Plemo, a. s., obdrželi katalog plemenných býků pro rok 2011 spolu s ceníkem nabízených inseminačních dávek a ve třech filmech jim byla představena aktuální nabídka firmy.

·   Odborné přednášky na téma srovnání produkce mléka v České republice a v Evropě a využití genomiky v chovatelské praxi přednesli MVDr. Ivo Paulík (Fides Agro, spol. s. r. o.) a Ing. Boris Kasatkin (Genes Diffusion).

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down