24.10.2017 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční soutěž má nové vítěze

Výstava Zemědělec a ve stejném termínu pořádaná výstava Náš chov patří k vrcholným akcím veletržního podzimu na výstavišti v Lysé nad Labem. Zpestřením národní výstavy zeleně, pěstitelství, mechanizace, květin, ekologie a zpracování výpěstků jsou dožínkové slavnosti, pořádané Středočeským krajem. Letos již po čtrnácté v řadě.

Pro úplnost zbývá uvést, že v tuzemsku je Středočeský kraj největším producentem obilovin a řepky. Svou dominanci středočeští hospodáři potvrdili i v letošním roce, když sklidili obiloviny z obhospodařované výměry 259 029 ha a řepku z 86 773 ha. Z obilovin měla opět největší zastoupení pšenice ozimá, která se pěstovala na 168 494 ha, následovaná ječmenem jarním s plochou 43 675 ha. Průměrný výnos obilovin v roce 2017 dosahoval 5,78 t/ha, přičemž u pšenice to bylo 6,12 t/ha a u ječmene jarního 5,2 t/ha. Řepka se sklidila s výnosem 3,09 t/ha.
Vrcholem divácky atraktivní podívané, která zpravidla začíná slavnostním dožínkovým průvodem v centru města a za doprovodu mažoretek, hudby Harmonie 1872, baráčníků a dožínkového povozu končí na lyském výstavišti, je vyhlašování nejúspěšnějších středočeských zemědělských hospodářů. V letošním roce se do pětice oceněných nově zapsala společnost Rakochmel, s. r. o., která získala cenu hejtmanky Středočeského kraje, dále společnost Agroprodukt, s. r. o., s cenou radního Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství, ZD Klecany s oceněním ředitele odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj, Předměřická, a. s., která si odvezla cenu Regionální agrární komory Středočeského kraje, rodinná farma Králových s uznáním od Asociace soukromého zemědělství ČR a konečně farma rodiny Noskových, která obdržela cenu ředitele Výstaviště Lysá nad Labem.*
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down