23.02.2021 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendy v chovu prasat

Normálně je EuroTier místem, kde se ukazuje mnoho nových inovací v chovu hospodářských zvířat a expozice 2021 se nijak nelišila. Letos bylo celkem předloženo 80 inovací a bylo vyhlášeno 8 vítězů cen, 1 zlatá a 7 stříbrných medailí. Bohužel pro prasečí průmysl nebyla žádná z inovací související s prasaty oceněna, 5 medailí obdržel mléčný průmysl, 2 byly předány drůbežářským inovacím a 1 byla udělena za distribuci hnoje na pole. Podle výboru pro inovace byla automatizace v chovu prasat zavedena mnohem dříve než u jiných druhů zvířat. Proto jsou nyní trendy více ve směru zabezpečení výroby a optimalizace krmení, regulace klimatu, energetické účinnosti a zejména je patrný trend požadující vyšší životní podmínky zvířat.

Rakouský výrobce technologií pro prasata Schauer Agrotronic vyvinul porodní kotec WingFree. Novinka nabízí optimální ochranu selat během porodní fáze, zejména v prvních dnech života. Hnízdo pro selata firma nabízí jako otevřenou verzi a také s kombinovanou možností krytí a fixace. Volný pohybový prostor prasnice lze snadno upravit otevřením dvou bočních křídel přepravky. Výhodou jsou nízké stěny kotce pro dobrý přehled a vysoká flexibilita při instalaci porodního systému na krátkou nebo dlouhou stranu kotce.

Díky jedinečné patentované geometrii porodního kotce je možné prasnicím zajistit plochu pohybu 4,6-5 m2 s plochou kotce pouze 6-6,2 m2. Speciálně navržený otočný držák umožňuje plnou funkčnost ochranné klece na selata, která chrání zavřená novorozená selata. Pokud je tato mřížová stěna otočena o 90° od hnízda selat, má prasnice největší možnou volnost pohybu, protože nezůstávají žádné „mrtvé“ nepřístupné rohy. Velké hnízdo pro selata, měřící 1,2 x 0,6 m, se šoupátkem a volitelným víkem nabízí optimální počáteční podmínky. Prasnici lze kombinovaným žlabem nabídnout krmivo a slámu v oblasti žlabu.*

Přednosti

  • jednoduchý provoz
  • maximální možná ochrana zaměstnanců a selat
  • vhodný jak pro renovace, tak pro nové budovy
  • je možná instalace napříč a podélně k přístupové uličce

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down