Trendy v technologii pro hospodářská zvířata

EuroTier zajímají také inovace ve všech oblastech chovu zvířat. To se odráží v inovacích, které byly vyhodnoceny komisí pro inovace DLG. Ta je složena z mezinárodních odborníků. Inovace přihlášené do EuroTier 2024 odrážejí celé spektrum zemědělského sektoru.

Inovace se objevují nejen u skotu, ale také v chovu prasat a drůbeže.

Umělá inteligence v chovu hospodářských zvířat

Umělá inteligence je rozhodujícím faktorem, pokud jde o budoucí vývoj živočišné výroby. Je však velmi důležité jasně rozlišovat mezi produkty, které pouze uvádějí, že obsahují umělou inteligenci, a těmi, které ji skutečně obsahují ve formě, kterou mohou zemědělci aplikovat. V oblasti analýzy obrazu pomocí umělé inteligence lze kamery ve stáji použít k identifikaci zvířat, sledování pohybu zvířat ve stáji nebo detekci kulhání, říje nebo porodu. Rozhodujícím faktorem je však to, jak dobře jsou odpovídající modely vhodné pro vlastní provoz. Stejně jako můžeme rozeznat rozdíl mezi holštýnskými a strakatými krávami, modely umělé inteligence je také dokážou rozlišit. Celkově však nové přístupy k analýze obrazu, ať už samostatně ve stáji nebo při datové komunikaci se senzory ve stáji, nabízejí nové přístupy k analýze zvířat. Analýza obrazu nabízí nové možnosti, zejména pro hospodářská zvířata, kde není ekonomicky životaschopné připevňovat senzory přímo na zvířata ve velkém měřítku.

Dobré životní podmínky zvířat

Dvěma hlavními cíli v živočišné výrobě zůstává zlepšení zdraví a dobrých životních podmínek zvířat. Chovatelé uznávají dobré životní podmínky zvířat jako velmi důležitou oblast. Určitou neochotu však lze pozorovat při vývoji nových systémů, neboť nelze předvídat, jaké politické a společenské požadavky budou v budoucnu kladeny. Chovatelé hospodářských zvířat se již dlouhou dobu zaměřují také na zlepšování zdraví zvířat prostřednictvím pozorování zvířat a včasného odhalení nákaz. V této souvislosti je také důležitým bodem omezení používání antibiotik.

Robotika na vzestupu v mezinárodním měřítku

Používání robotů se zvyšuje ve všech oblastech chovu hospodářských zvířat v Evropě a je dále zintenzivňováno umělou inteligencí. Jedná se o využití robotů ke snížení pracovní zátěže lidí, čímž se řeší problém fyzické a psychické únavy u lidí, která může vést i k chybám v chovu zvířat. Zároveň to může pomoci kompenzovat nedostatek personálu. Lze také pozorovat zvýšení efektivity a kvality práce.

Zlepšení situace v emisích ze stájí

Jedním z cílů, který je tradičně intenzivně sledován při krmení, je minimalizovat emise látek relevantních pro životní prostředí, jako je dusík a fosfor. Kromě klasických přístupů, jako je optimalizace aminokyselinového složení krmné dávky, používání vhodných enzymových doplňků nebo použití účinných probiotik, by k tomu mohly v budoucnu významně přispět například složky krmné dávky s obzvláště vysokou dostupností nebo stravitelností. Nejpozději od posledního desetiletí je třeba při úvahách o exkrementech relevantních pro životní prostředí při krmení skotu zvážit také minimalizaci emisí skleníkových plynů, jako je metan. Oblast činnosti, která se zde v posledních letech objevila, se neustále rozvíjí. V oblasti aditiv snižujících metan se zdá, že jsi už na trhu další produkty. V chovu prasat je naopak větší pozornost věnována plochám. Aby byly udržovány v čistotě, jsou zapotřebí koncepty, ve kterých roboty rychle a čistě sbírají výkaly, hnůj a kejdu. V kombinaci se správnými povrchy pro chůzi, které zaručují rychlý odtok moči, je dosaženo základních cílů: Nejen že se snižují emise, ale díky suchým povrchům pro chůzi se udržuje také zdraví končetin a díky čistým povrchům pro chůzi jsou pracovní podmínky příjemnější.

Zlepšení klimatu ve stáji

Změna klimatu a s tím spojený nárůst teplot je patrný i ve stájích. Cílem je snížit zátěž lidí a zvířat. Díky moderním technologiím jsou dnes zvířata i chovatelé skotu méně stresováni. Díky rostoucí digitalizaci jsou také efektivněji detekovány potenciální problémy, jako je vadný systém chlazení rozprašováním. Dalším bodem je snížení obsahu amoniaku ve vzduchu v prasečích stájích. Monitorování mikroklimatu ve stájích a boxech pomocí digitálních senzorů čpavku zlepšuje kvalitu vzduchu a při překročení limitních hodnot pro čpavek jsou zahájena příslušná opatření.

Technologické trendy v chovu prasat

Četné vývojové trendy a vylepšení stávající chovatelské a krmné techniky, stejně jako nové a inovativní vývojové trendy a mnoho drobných, dobře navržených detailů v příslušenství a vybavení, jsou navrženy tak, aby zajistily úspěšnou produkci v chovu prasat. Aby bylo možné dosáhnout potřebného vedoucího postavení v oblasti nákladů v chovu prasat, je znalost skutečného výrobního procesu nezbytným předpokladem pro úspěšnou práci. Datové propojení různých technologií instalovaných ve stáji se tak dále posouvá – od klimatizace přes krmnou techniku až po optimalizovaný management odbytu. Pokud jde o zemědělskou technologii, automatizované podestýlkové systémy se dále vyvíjejí, zatímco další vývoj by měl pomoci předcházet problémům s kaudofágií a snižovat hladiny amoniaku v umělé inteligenci uvnitř stáje. Nutriční stav prasnic je důležitým faktorem pro ekonomický úspěch vprfoducenta selat. V tomto případě mohou pokročilé systémy pro automatizované vyhodnocování stavu umožnit podávání na míru. Cílem je zlepšit životní podmínky prasnic a snížit ztráty selat dalším rozvojem povrchů porodních kotců a rozvojem pohybu a volného výběhu. Došlo také k vývoji v oblasti technologie krmení, například v systémech suchého krmení, jakož i v systémech krmení pro sající selata, jsou navrženy tak, aby zajišťovaly lepší hygienu.

Technologické trendy v chovu skotu

Požadavky na produkci mléka v budoucnu a hovězího masa v Německu neustále rostou. Rovnováhu mezi ochranou ekonomiky a splněním politických a sociálních požadavků na nové standardy dobrých životních podmínek zvířat je třeba zvládnout. V souvislosti se sociálními aspekty je třeba věnovat zvláštní pozornost pracovním a životním podmínkám v zemědělství. V oblasti konceptů ustájení zvířat se objevuje chytrá výstavba jako způsob, jak udržitelně podporovat podmínky chovu šetrné ke zvířatům a optimalizovat dopady na životní prostředí. Toho je dosaženo souhrou inteligentních koncepcí výstavby stájí v kombinaci s inovativními technologiemi, zejména v oblasti automatizace a digitalizace. Inteligentní technologie ve spojení s důsledným preventivním řízením výrazně sníží zátěž lidí a povedou k novému hodnocení kvality práce. V odchovu telat se diskutuje o nových konceptech chovu. Uzavřené stáje s flexibilními boxy a přepážkami kotce pro jednolůžkové, dvoulůžkové a skupinové ustájení nabízejí nové příležitosti pro větší pohodu zvířat, efektivitu a také přijetí ze strany spotřebitelů a politiků. V oblasti automatizace se bude více zaměřovat na automatické podávání, které má velký potenciál. Senzorová technologie, zejména v oblasti inteligentního kamerového monitorování zvířat, a z toho vyplývající možnosti nabízejí další možnosti řízení stáda, které lze využít k optimalizaci kvalitní produkce mléka.

Technologické trendy v chovu drůbeže

Stejně jako v předchozích letech, i v současné době čelí chovatelé drůbeže řadě výzev. Patří mezi ně zejména další zlepšení životních podmínek a zdraví zvířat. Optimalizace úspěšnosti očkování a zároveň zlepšení manipulace se zvířaty je důležitým předpokladem pro dlouhý život a pro zabránění poškození očkováním. Nové vakcinační metody představují významný pokrok v oblasti vakcinace drůbeže a nabízejí zásadní zlepšení z hlediska postupu. Ke zdraví zvířat mohou významně přispět také inovativní řešení pro boj proti roztočům, dezinfekci násadových vajec a čištění odchovných a snáškových kurníků a voliér. Vylepšená voliéra a kombinace nosné voliéry s odchovnou voliérou mohou zajistit větší pohodu nosnic. Bere se také v úvahu blaho kuřat. Například tyčinka s larvami je navržena tak, aby zvířata zabavila a zároveň jim poskytla vysoce kvalitní bílkoviny.

Clever & Smart – malí pomocníci ve stáji

Digitální systémy si stále častěji nacházejí cestu do stájí pro skot, prasata a drůbež. Dodávají zemědělcům inteligentní pomůcky pro rozhodování a pomáhají dále optimalizovat pracovní procesy, hospodárnější produkci, podporovat dobré životní podmínky zvířat a snižovat pracovní zátěž v zemědělských podnicích. Současný vývoj v oblasti digitálních řešení ukazuje zajímavé perspektivy pro chovatele hospodářských zvířat a poskytuje jim praktické výhody v důležitých oblastech. Trendy se jasně ubírají směrem ke sledování zdravotního stavu, podpoře lepších životních podmínek zvířat a využívání umělé inteligence v chovu zvířat. Kromě jednotlivých senzorových systémů se pomalu začíná objevovat trend směrem ke kamerovým systémům.

DLG-Mediaservice

Foto EuroTier

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down