16.03.2018 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třetí vlna modernizace provozu

Pro společnost Agra Řisuty se sídlem v Ledcích na Kladensku je produkce vepřového masa klíčovou disciplínou živočišné výroby. Investice do segmentu živočišné prvovýroby reprezentovaného třemi sty prasnicemi a více než osmi tisíci vykrmenými prasaty ročně jenom potvrzují, že pro uvedený středočeský zemědělský podnik bude prioritou i v následujících letech.

Chov prasat společnosti Agra Řisuty je rozdělen mezi čtyři střediska. Zatímco v Ledcích a Malíkovicích jsou ustájovací kapacity pro výkrmová prasata, ve střediscích Drnek a Jedomělice jsou dvě provozované porodny. Pro plánovaný záměr produkovat zástavová selata však bylo nezbytné provoz pro prasnice a nejmladší kategorie selat nejen technologicky zmodernizovat, ale základní stádo i zrepopulovat. První vlnu modernizace, která zahrnovala instalaci krmicích stanic, tzv. Compidentů ve společných kotcích pro březí prasnice na hluboké podestýlce, chovatelé odstartovali na porodně ve středisku Drnek v roce 1996. Při druhé vlně v roce 2008 se s podporou finančních prostředků z Evropské unie zrekonstruovalo eroscentrum a porodní sekce a současně se zrepopulovalo stádo nakoupením prasniček francouzské genetiky z genetického centra prasat v Bouzově –Podolí. S přispěním dotace poskytované na ozdravení chovu prasnic zrepopulovali o čtyři roky později také porodnu ve středisku v Jedomělicích, kam naskladnili prasničky z vlastního chovu a dále zvířata z Bouzova.
„V současné době je na obou porodnách s celkovým počtem 300 prasnic průměrná užitkovost 29 selat na prasnici, ale farma ve středisku Drnek má vyšší potenciál, na kterém usilovně pracujeme. Cílem je minimálně 32 selat na prasnici. Selata neprodáváme, asi 150 prasniček použijeme do plemenitby, na jatky ročně dodáváme okolo 8200 vykrmených prasat v porážkové hmotnosti 115 kg,“ uvedl při naší návštěvě vedoucí živočišné výroby Pavel Vicenec.*
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov

Stádo masného skotu ve středisku v Jedomělicích

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down