Předpokládá se, že celosvětový trh s dojicími roboty vzroste z 3,2 miliardy dolarů v roce 2024 na 5,3 miliardy dolarů do roku 2029, přičemž během prognózovaného období zaznamená CAGR 10,8 %. Trh s dojicími roboty je podle Markets and Markets ovlivněn ekonomickými faktory, jako jsou rostoucí náklady na pracovní sílu a zvýšená produkce mléka, technologický pokrok v technologii senzorů a automatizaci, dobré životní podmínky zvířat a poptávka po ekologických produktech.
Tyto faktory podporují růst postupů chovu dojnic směřující k efektivitě, udržitelnosti a standardům welfare.
Cenová dostupnost a řešení na míru pro menší provozy vedou k tomu, že tyto farmy mají největší podíl na trhu s dojicími roboty. Podstatný růst služeb na trhu s dojicími roboty vyvolává poptávku po technické podpoře, údržbě a opravách.
Mezi hlavní výrobce patří DeLaval (Švédsko), GEA Group (Německo), Lely (Nizozemsko), BouMatic (USA) a Fullwood (Velká Británie). Tyto společnosti vytvořily systém rozsáhlými investicemi do výzkumu a vývoji s cílem uvést na trh pokročilé dojicí roboty. Do systému také patří různí výrobci komponent a technologií, kteří nabízejí produkty a softwarová řešení integrovaných do dojicích robotů. Mezi hlavní hardwarová zařízení používaná v dojicích robotech patří robotická ramena, analyzátory mléka, senzory, RFID tagy, čtečky, kamery a řídicí a zobrazovací jednotky. Do systému dojicích robotů patří poskytovatelé služeb, kteří nabízejí údržbu a podporu, a poradenské služby. Integrovaná řešení nabízí farmářům distributoři.
Přemísťování dojnic do a z dojicích boxů nebo dojíren je extrémně zdlouhavé a technologie automatického řízení pohybu pomáhají předcházet rizikům zranění dojnic. Automatické systémy řízení pohybu dojnic jsou vybaveny automatickými třídicích branami. Tyto brány oddělují zvířata podle jejich připravenosti k dojení. Zvířata, která jsou připravena k podojení, jsou přesunuta do prostoru dojení a ostatní jsou buď poslána do stáje, nebo přesunuta do čekárny. Mezi významné společnosti nabízející automatické systémy řízení pohybu dobytka patří Lely, Fullwood, Delmer a Bump Gates.
Řešení pro monitorování dojení se používají pro sledování a měření denního nádoje mléka na krávu. Pokročilé systémy monitorování také usnadňují měření parametrů, jako je mléčný tuk, bílkoviny a somatické buňky, pro stanovení kvality mléka. Systém zasílá zemědělcům upozornění na snížení produkce mléka, čímž jim pomáhá se lépe se rozhodovat o produktivitě farmy a výživě skotu. V posledních letech došlo k prudkému nárůstu poptávky po pokročilých monitorování dojení i na dojírně.
Pokročilá řešení vložek ve strukových násadcích i násadce mohou pomáhat při zlepšování nádoje a kvality mléka, protože usnadňují automatické proplachování. Když zvíře dosáhne prostoru dojení, nástavce se umístí na struky do vhodné polohy pro bezproblémové dojení. Jakmile je nástavec umístěn, nepřetržitě se monitoruje a kontroluje úrovně vakua v jednotlivých strucích. Po dokončení dojení se nástavce sejmou a dezinfikují se pro ostatní dojnice.
Přídavná robotická zařízení pomáhají automatizovat postupy před dojením a po dojení. miRobot (Izrael) nabízí přídavné zařízení, které lze integrovat do systémů dojení Systém je vysoce kompaktní, odolný a snadno ovladatelný. Přídavné robotické řešení provádí postupy před a po dojení na základě požadavků dojnice, čímž zajišťuje lepší dojivost a vyšší pohodlí zvířat.
Snížené mzdové náklady díky automatizaci, technologický pokrok a výhody automatického dojení jsou některé z hlavních faktorů vedoucích k růstu trhu. Díky pokročilým technologiím a zařízením jsou chovy hospodářských zvířat efektivnější a produktivnější.*
Dairy Global