V uplynulém týdnu se na trzích s pšenicí opět snížily ceny. Na burze v Paříži klesly ceny asi o 4 % a v Chicagu se na ceně ztratilo jen něco málo přes 2% od minulého týdne. Důvodem poklesu cen byly zprávy z ministerstva zemědělství USDA byly primárně zodpovědné za pokles cen pšenice. V jedné z nich byly uvedeny odhady výměry ozimé pšenice v USA pro sklizeň 2022. Podle předběžných údajů se výměra zvýší o 2 %, což je více, než analytici dříve očekávali.
Současně byla také zveřejněna nová měsíční zpráva o globálním odhadu nabídky a poptávky po obilí. Ve srovnání s prosincovou zprávou nedošlo k žádným zásadním změnám. Údaje o spotřebě pšenice však byly revidovány směrem dolů. Částečně v důsledku toho se konečné zásoby v červnu 2022 zvýší.
Tlak na tvorbu cen
V Evropě vzniká určitý tlak na tvorbu cen na trhu s pšenicí. FranceAgriMer snížil prognózu vývozu francouzské pšenice mimo EU na 9 milionů tun. Kromě toho se tato agentura francouzského ministerstva zemědělství domnívá, že vývoz francouzské pšenice v rámci EU bude také o něco nižší. V důsledku toho se zásoby ve srovnání s odhadem v prosinci loňského roku mírně zvýšily.
Vyhlídky na vývoz pšenice z EU
Kromě toho tržní poradenství Strategy Grains snížilo vývozní vyhlídky EU jako celku. Agentura se nyní zaměřuje na vývoz 31,2 milionu tun pšenice. Jako důvod je uváděna silná konkurence Argentiny a pěstitelských oblastí kolem Černého moře v zásobování afrických zemí. To se týká především vývozu francouzské pšenice do Alžírska. Tato země také nedávno vyhlásila další výběrové řízení. Za normálních okolností Alžírsko nakupuje pšenici hlavně z Francie, ale vztah mezi těmito dvěma zeměmi se v posledních měsících poněkud zhoršil.
Také v Rusku je patrné, že se trh s pšenicí poněkud ochlazuje. Orientační vývozní ceny vykazovaly týden co týden vzestupný trend. Až do minulého týdne, kdy byla tato cena snížena o více než dolar za tunu. V důsledku toho vývozní clo také poprvé od června loňského roku mírně kleslo na 97,50 dolarů za tunu.
All About Feed