Trump vyhrál druhé funkční období – co čeká severoamerické farmáře?

Každé federální volby v jakékoli zemi mění věci pro zemědělce a znovuzvolení Donalda Trumpa 47. prezidentem Spojených států není výjimkou. Dopad pocítí zemědělci v USA, ale také v Kanadě a jinde. Američtí zemědělci se vždy velmi obávají, kdo se stane ministrem zemědělství. Kongresman z Kentucky Thomas Massey, který v den voleb kandidoval bez protikandidáta, je hlavním kandidátem na tuto pozici.

Massey je inženýr vyškolený na MIT (Massachusetts Institute of Technology) a má hobby farmu, zaměřuje se na transparentnost a odpovědnost ve vládě. V prohlášení vydaném pro Kentucky Herald-Leader Massey po volbách uvedl, že „jednoznačné vítězství prezidenta Trumpa zajistilo mandát pro velké myšlenky, jako je zvrácení chronických onemocnění, ochrana půdy a posílení postavení amerických farmářů“.
Massey je také sponzorem PRIME ACT (Zákon PRIME by umožnil rančerům a farmářům porážet svá hospodářská zvířata na místních jatkách místo toho, aby jezdili hodiny na jatka schválená USD), který, pokud by byl prosazen, by byl největší změnou zakořeněného průmyslového systému zpracování masa, jaký jsme viděli za posledních sto let. To uvádí Joela Salatin, známý průkopník regenerativního zemědělství, který přijal pozici v poradním týmu nového ministra zemědělství.
Zdá se, že malí američtí farmáři, zpracovatelé masa a další získají od Trumpa větší podporu, což je učiní mocnějšími proti velkým korporátním firmám. To bude pravděpodobně znamenat, že produkty jako maso z farem a syrové mléko mohou mít podstatný podíl na trhu prodeje konvenčního masa a mléka.
Více energie pro malé zemědělce?
Pro ty, kteří pozorně sledují kampaň a vidí Trumpovu silnou podporu zdravotnictví, snižování byrokracie a poskytování většího spotřebitelského výběru, byla nabídka někomu, jako je Salatin, aby se připojil k nové administrativě, logická a očekávaná. Nicméně, zatímco Salatin vyjadřuje nadšení z toho, že malí farmáři mají větší moc, webová stránka o chovu dobytka The Bullvine poznamenává, že malí zemědělci všech typů v USA by mohli čelit zvýšené konkurenci, protože větší podniky využívají očekávanou deregulaci a daňové úspory, které se od Trumpa očekává.
Ať tak či onak, The Bullvine věří, že Trumpovy plány povzbudí celý zemědělský průmysl. Snížením daňové zátěže mohou zemědělci reinvestovat úspory do udržitelných postupů nebo rozšířit své provozy, což podpoří růst a inovace.
Omezení byrokracie
Dr. Sylvain Charlebois, ředitel Agri-Food Analytics Lab na Dalhousie University a nejznámější kanadský komentátor zemědělsko-potravinářského průmyslu, také ve svém sloupku po volbách poznamenal, že Trump plánuje zvýšit konkurenceschopnost amerických zemědělců. Během svého prvního funkčního období Trump zrušil více než 100 předpisů týkajících se zemědělství, z nichž mnohé byly obnoveny prezidentem Joem Bidenem, vysvětlil Charlebois. Mnohé z těchto předpisů budou pravděpodobně opět odstraněny.
The Bullvine také poznamenává, že „obnovené zaměření na venkovskou infrastrukturu“ během druhého Trumpova prezidentství by mohlo poskytnout zemědělským regionům země tolik potřebné zdroje: „Investice do dopravy, širokopásmového připojení a energetiky by mohly zvýšit provozní efektivitu a otevřít nové trhy. Zlepšení infrastruktury může překlenout propast mezi městem a venkovem, což zemědělcům umožní efektivněji prodávat produkty a výrazněji se zapojit do digitální ekonomiky.“
Kanadské obavy
Charlebois poznamenává, že vzhledem k tomu, že Trump zmírní daňovou a regulační zátěž amerických farmářů, náklady kanadských zemědělců neustále rostou. „Od roku 2019 se velkoobchodní ceny potravin v Kanadě zvýšily téměř o 40 % více než v USA, což znevýhodňuje kanadské producenty a komplikuje jejich schopnost konkurovat,“ poznamenává. „Druhá Trumpova administrativa by mohla tuto mezeru dále rozšířit a zintenzivnit tlaky na náš zemědělský sektor.“
Dodává: „Až se Trump vrátí do úřadu, kanadská uhlíková daň – již tak kontroverzní – může zatížit dynamiku přeshraničního obchodu. Od roku 2019 vzrostla kanadská uhlíková daň z 20 dolarů za tunu na předpokládaných 95 dolarů za tunu do roku 2025, což drasticky zvyšuje nákladové zatížení kanadského zemědělství.“
Další aspekty obchodu
Pokud jde o obchod s Kanadou a všemi ostatními zeměmi, Charlebois poznamenává, že země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) pokračují v posilování své pozice vůči západním mocnostem a že jak USA, tak Kanada musí provádět záležitosti, včetně obchodu, opatrně.
Kanada musí čelit transakčnímu přístupu ze strany USA vedených Trumpem, který může přinést jak předvídatelnost, tak tvrdá vyjednávání. Poznamenává: „Kanada musí čelit transakčnímu přístupu USA vedených Trumpem, který může přinést jak předvídatelnost, tak tvrdá vyjednávání.“ Očekává se nové vyjednávání o NAFTA (Severoamerická obchodní dohoda), které by mohlo znamenat, že citlivé kanadské zemědělské oblasti, jako je řízená produkce kuřat a mléčných výrobků, budou předmětem diskuse. Navrhovaný návrh zákona C-282 (pokus ochránit kanadské systémy řízení dodávek před budoucími koncesemi obchodních dohod předložených před dvěma lety jednou z kanadských opozičních stran) nemusí být nikdy přijat do zákona ve světle skutečnosti, že Kanada by mohla čelit bezprostřednímu tlaku od Trumpa, aby ji zrušil.
Americký dolar
Není jisté, jak si bude americký dolar vést ve druhém Trumpově funkčním období. Ve hře je mnoho faktorů – americký dluh je kolosální, v budoucnu nemusí být použit jako tzv. globální „benzínový dolar“, budoucí úrovně prodeje a nákupů státních dluhopisů jsou nejisté a tak dále.
Jeden komentátor poznamenal, že silnější americký dolar zdražuje americké obilí v zahraničí, „zatímco cla navržená Trumpem by mohla narušit americký zemědělský obchod, přičemž sójové boby jsou obzvláště závislé na prodeji do Číny. Existují také obavy, že Čína by mohla reagovat odvetnými opatřeními, což by potenciálně snížilo americký vývoz klíčových plodin a vytvořilo tlak na pokles cen.“
Z různých důvodů se Čína v posledních několika letech posunula k nákupu více vepřového a hovězího masa z Brazílie, Kanady a dalších míst místo z USA a také více obilí a fazolí z Brazílie. Čína nyní také obnovuje své národní stádo prasat po zdecimování v důsledku rozsáhlého afrického moru prasat. Kanada zažila svůj spravedlivý podíl na napětí s Čínou během Trudeauovy administrativy Justina Trudeaua a obchodní vztahy jsou i nadále křehké. Jak ji ovlivní USA vedené Trumpem, se teprve uvidí.
Pokud jde o obchod mezi USA a Čínou, Bloomberg cituje analytiky, kteří říkají, že za Trumpa by mohla být větší exportní poptávka, než tomu bylo v nedávné minulosti, „s Čínou, která by mohla v blízké budoucnosti nakupovat americké zemědělské produkty z dobré vůle v případě obchodních jednání za Trumpova prezidentství“.
Ministr zdravotnictví postrachem
Trump minulý týden navrhl, aby Robert F. Kennedy Jr. vedl ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, které zahrnuje Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.
Kennedy chce „udělat Ameriku znovu zdravou“.
V článku pro obchodní časopis Ag Daily popsala Kennedyho jako „absolutní nebezpečí“ pro americké zemědělství.
„Povýšení Kennedyho Trumpem je mrazivé,“ napsala biotechnologická analytička
O'Brien v online obchodním časopise Agri-Pulse. „Představuje to celkový posun v politice a zemědělské politice.“
Kennedy má za sebou dlouhou historii vyjadřování konspiračních teorií, včetně nepodložených tvrzení, že Wi-Fi způsobuje rakovinu a „děravý mozek“; že střelbu ve školách lze připsat antidepresivům; a že chemikálie ve vodě mohou vést k tomu, že se děti stanou transgendery.
Někteří zemědělští experti se obávají, že podobné neprokázané nebo nevědecké názory by nyní mohly přetvořit americkou zemědělskou a potravinovou politiku.
„Jeho nedůvěra ke geneticky modifikovaným semenům je dlouhodobá a je v rozporu s tisíci vědeckými studiemi,“ napsal Blake Hurst, farmář a bývalý šéf Missouri's Farm Bureau, v časopise Agri-Pulse.
Kennedy již dlouho odsuzuje průmyslové potravinářské korporace a obchodní skupiny velkých zemědělských společností, které podle něj vyvolaly epidemii obezity v USA, zatímco znečišťují zemědělskou půdu a přivádějí menší rodinné farmy k bankrotu.
„Současná americká zemědělská politika ničí americké zdraví na všech úrovních,“ řekl Kennedy ve videu zveřejněném minulý měsíc na sociálních sítích.
Ale také jsou tu podpory. Sid Miller, farmář a rančer, který slouží jako texaský komisař pro zemědělství, výběr chválil.
„Dnes jsou v Americe obézní více než dva z pěti dospělých a více než jedno z pěti dětí,“ napsal Miller, republikán, v eseji zveřejněné na webových stránkách texaského ministerstva zemědělství. „To se 'nestalo jen tak' – je to výsledek pomýlené veřejné politiky a vlivu korporací,“řekl Miller.
Obavy z dopadu cel na zemědělce
Kennedyho nominace není jediným Trumpovým krokem, který vyvolává obavy mezi farmáři a dalšími lidmi v oboru. Vyjadřují také znepokojení nad Trumpovým návrhem uvalit tvrdá cla na čínské zboží. Studie zveřejněná minulý měsíc Národní asociací pěstitelů kukuřice zjistila, že obchodní válka s Čínou poháněná cly by mohla stát americké pěstitele sóji a kukuřice až 7,3 miliardy dolarů roční hodnoty produkce. „Toto břemeno se neomezuje pouze na americké pěstitele sóji a kukuřice, kteří ztrácejí podíl na trhu,“ předpokládají autoři studie. „V USA dochází k dominovému efektu, zejména ve venkovských ekonomikách, kde zemědělci žijí, nakupují vstupy, využívají zemědělské a osobní služby a nakupují zboží pro domácnost.“
Feed Strategy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down